• Konkurs Przyrodniczo - Łowiecki

            11.04.2024

            4 kwietnia w Szkole Podstawowej im. G. Piramowicza w Kłomnicach odbył się Konkurs przyrodniczo- łowieckim pod patronatem Wójta Gminy Kłomnice. Zawody składały się z kilku kategorii m.in. testu wiedzy oraz zawodów strzeleckich. Do testu wiedzy przystąpili uczniowie klasy VII Laura Nocuń i Hubert Góra, z kolei w strzelectwie stanęły do zawodów uczennice klasy V Nadia Skibińska i Oliwia Leszczyńska. Z wielka dumą informujemy, że Laura Nocuń i Hubert Góra zajęli II miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

          • Powiatowy Konkurs Angielsko-Matematyczny

            09.04.2024

            Uczennica klasy V naszej szkoły Oliwia Leszczyńska zdobyła wyróżnienie w I Powiatowym Konkursie Angielsko- Matematycznym "I like Matematyka" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach. Tematem konkursu było wykonanie rebusu w języku angielskim o tematyce matematycznej. Rozdanie nagród odbyło się 05.04.2024 w szkole w Zrębicach. Nagrody wręczali honorowi patroni tego konkursu.

        • Przerwa świąteczna
          • Przerwa świąteczna

            27.03.2024

            W związku z przerwą świąteczną w dniach 28.03.2024 – 2.04.2024 Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach będzie zamknięta.

            W przypadku pilnego kontaktu proszę dzwonić pod numer 660 468 191.

          • „Bóg się rodzi”

            02.01.2024

            W ostatnim dniu nauki, przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie młodszych klas pod kierunkiem p. Beaty Góreckiej - Grabary i ks. Tomasza Dyjana przygotowali występy świąteczne. Najpierw były jasełka; w żłóbku na sianku Dzieciątko Jezus, Matka Boża, święty Józef, aniołowie i pasterze oraz trzej królowie. Wszyscy w pięknych kostiumach, przejęci swoimi występami. Potem pastorałki w wykonaniu uczniów klas I-III napełniły radością cała szkołę. Świąteczny nastrój towarzyszył wszystkim podczas klasowych spotkań wigilijnych.

          • XXV Jubileuszowy Rajd Parasolowy

            06.12.2023

            W sobotni poranek, 18 listopada uczniowie i ich opiekunowie ze szkół powiatu częstochowskiego wyruszyli na trasę XXV Jubileuszowego Rajdu Parasolowego. Meta tego cyklicznego wydarzenia mieści się w naszej gościnnej szkole w Witkowicach, a główne cele to: promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, nawiązywanie kontaktów koleżeńskich z  rówieśnikami, poznawanie ciekawych miejsc naszej Małej Ojczyzny. Rajd Parasolowy organizujemy od 1997 roku. To efekt owocnej współpracy z  Oddziałem Regionalnym PTTK w Częstochowie, którego prezesem jestp. Lech Tota. Wsparcie finansowe otrzymujemy od  Urzędu Miasta w Częstochowie (Wydział Kultury i Sportu) oraz Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Dla pasjonatów pieszych wędrówek przygotowaliśmy w tym roku dwie urokliwe trasy rajdowe.

            Pierwsza  prowadziła z Wancerzowa przez Cegielnię, Przybyłów, Niwki do Witkowic. Opiekunami na tym szlaku były p. Dorota Śliwakowska i p. Dagmara Nitecka. Na miejscu zbiórki, czyli parkingu przy klasztorze w Wancerzowie, turyści wysłuchali ciekawostek związanych z historią tej zabytkowej świątyni.  Grupę na trasie nr 2 prowadziła p. Aldona Siemińska. Uczestnicy wyruszyli z Rzek Wielkich przez Chmielarze i dotarli do Parku
            im. Braci Reszke w Garnku. Tam, przy tablicy upamiętniającej rodzeństwo słynnych śpiewaków operowych – Jana, Edwarda i Józefinę, p. Siemińska przybliżyła zebranym historię rodu Reszków. Po krótkim odpoczynku oraz pamiątkowych zdjęciach uczestnicy zostali dowiezieni autobusem do Witkowic. Obie grupy niemal jednocześnie dotarły na metę jubileuszowego rajdu.
            Wszystkich przybyłych do naszej szkoły gości serdecznie powitała p. dyrektor Dorota Kowalik. Natomiast panie z obsługi tradycyjnie już zadbały o to,  aby nieco strudzeni wędrowcy  mogli skosztować pysznej pieczonej kiełbaski i ciepłej herbaty. Turyści zawsze  pojawiają się na mecie z dużą dozą humoru i aktywnie uczestniczą w przygotowanych przez organizatorów różnorodnych konkursach rajdowych, a jest ich dużo. W tym roku to konkursy:  wiedzy wszelakiej... nie zawsze poważnej; plastyczny; na miniaturowy jubileuszowy parasol wykonany własnoręcznie dowolną techniką; na turystyczną jubileuszową piosenkę ułożoną przez uczestników w trakcie rajdu oraz konkurs polegający na umiejętności odczytania zaszyfrowanego hasła. Równocześnie w sali gimnastycznej uczniowie mogli sprawdzić swoją zręczność, uczestnicząc w ciekawych konkurencjach sprawnościowych, które przygotowała i prowadziła p. Monika Kobiałka. O odpowiednie nagłośnienie, niezwykle istotne przy tak licznej grupie, zadbał p. Adam Burzyński. Bardzo pomocni w czasie organizacji i przebiegu Rajdu Parasolowego byli uczniowie kl. VII: Laura Nocuń, Weronika Chrapońska, Zuzanna Kwarciak, Wiktoria Herman oraz  Mateusz Kowalczyk. Na zakończenie tej jubileuszowej imprezy turystycznej  p. Dorota Kowalik – dyrektor szkoły oraz p. Lech Tota – prezes OR PTTK podziękowali zebranym za udział w rajdzie oraz wręczyli nagrody zwycięzcom  przeprowadzonych konkursów.  Z okazji pięknego jubileuszu miłym akcentem było  przekazanie przez p. dyrektor  wszystkim szkołom oraz p. Lechowi Tocie  pamiątkowych statuetek, które wykonała p. Aleksandra Niesmaczna.
            “Parasolki” od początku cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodzi wysoka frekwencja i miłe słowa, a także podziękowania zamieszczane corocznie w naszej turystycznej kronice. Należy podkreślić, że sprawne przeprowadzenie rajdu nie byłoby możliwe bez zaangażowania nauczycieli, wszystkich pracowników obsługi, a także uczniów.  Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!
             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            23.11.2023

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. W tym roku, 13 edycja tej akcji odbywała się wyjątkowo 17.11.2023r. Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. 

            W dniu dzisiejszym odbyły się w naszej szkole MISTRZOSTWA TABLICZKI MNOŻENIA. Najpierw uczniowie w zespołach rozwiązywali różnorodne zadania matematyczne. Efektem końcowym było znalezienie poprawnie10-cyfrowego kodu. Następnie każdy uczeń indywidualnie rozwiązywał test z zeskanowanego kodu QR z tabliczki mnożenia. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani, ich pracę koordynował samorząd klasowy. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy IV, którzy wszystkie zadania rozwiązali poprawnie. Drugie miejsca zajęła klasa VI, a trzecie miejsce klasa VII. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dużo sukcesów matematycznych.

          • Narodowe Święto Niepodległości

            27.11.2023

            10 listopada 2023 r. symbolicznie o godz. 11.11 na placu przed szkołą zabrzmiał hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego czyli Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”.  Pieśń ta powstała w 1797 r. we Włoszech, wśród żołnierzy Legionów Polskich. Od samego początku zyskała ogromną popularność i była chętnie śpiewana przez legionistów. Towarzyszyła Polakom w czasie powstań narodowych, walki z zaborcami, na frontach I i II wojny światowej.

            Do tegorocznej akcji „Szkoła do hymnu” przystąpili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz z przedszkolakami i nauczycielami oddziału zamiejscowego. „Szkoła do hymnu” ma swoją tradycję zapoczątkowaną w 2018 r. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wtedy to, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy "Rekord dla Niepodległej”. W tym roku hymn narodowy zaśpiewało blisko 4 mln uczniów i 600 tys. nauczycieli  w Polsce i za granicą. Podczas uroczystego śpiewu szkolny poczet flagowy wciągnął flagę Polski na maszt. 14 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klasy V i VII deklamowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne oddając hołd Polakom walczącym o niepodległość. Wszystkich zebranych zachwyciła taniec w wykonaniu uczennic klasy siódmej.

          • Ślubowanie Klasy Pierwszej oraz Dzień Nauczyciela

            24.10.2023

            W naszej szkole 13 października 2023 roku  odbyła się akademia z okazji Ślubowania Klasy Pierwszej oraz  Dnia Nauczyciela. Nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Uroczyście ślubowali pilnie się uczyć i godnie reprezentować naszą szkołę. Po  krótkim programie artystycznym  i pasowaniu przez Panią Dyrektor otrzymali słodkie upominki. Następnie uczennice klas starszych zaprosiły nauczycieli na Koncert Życzeń. Grono Pedagogiczne i Pracownicy Obsługi usłyszeli odpowiednio dobrane utwory polskich wokalistów, które sprawiły  uśmiech na ich twarzach. Na koniec klasa V zaśpiewała piosenki związane z Świętem Nauczycieli.

          • Turniej Piłki Ręcznej Widzów 2023

            12.10.2023

            W dniu 5 października pojechaliśmy na turniej piłki ręcznej do Widzowa, gdzie rozegraliśmy mecze z zespołami szkół z Lelowa, Mstowa oraz samego Widzowa. Zespół naszych dziewcząt w składzie: Weronika Chrapońska, Patrycja Ziółkowska, Amelia Kuban, Lena Rajca, Karolina Musiał. Wiktoria Herman, Zuzanna Kwarciak, Laura Nocuń i Zuzanna Jagiełło zajął III miejsce. Dziewczęta dzielnie walczyły o każdą bramkę do końca każdego meczu ze swoimi rywalkami.

          • Biegi przełajawe - wrzesień 2023

            12.10.2023

            Wrzesień rozpoczeliśmy bardzo udanym występem naszych uczniów i uczennic. Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Witkowicach w składzie 18 uczniów i uczennic z klas: 3,4,5,6 i 7 wzięła udział w dniu 19 września 2023r w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej powiatu częstochowskiego w indywidualnych i drużynowych biegach przełajowych, które odbyły się w Konopiskach. Skład zespołu: dziewczęta młodsze - Natalia Olszewska, Elżbieta Śledzińska, Natalia Bieś, Łucja Zasępa, Julia Gnoińska, Jagoda Kowalik, dziewczęta starsze- Patrycja Ziółkowska, Weronika Chrapońska, Wiktoria Herman, Zuzanna Jagiełło, Amelia Kuban, Zuzanna Kwarciak, chłopcy młodsi - Mikołaj Mazerant, Bartosz Rakowski, Miłosz Sadło, Antoni Jamrozik, Wojciech Kaczmarek, Tymoteusz Gawroński. Wszyscy dali z siebie 100% podczas biegu, dziewczynki walczyły na dystansie 800m a chłopcy na dystansie 1000m.

            Nie zabrakło również sukcesów, Patrycja Ziółkowska została w klasyfikacji indywidualnej Mistrzem powiatu częstochowskiego, a Weronika Chrapońska wywalczyła III miejsce. Drużynowo dziewczynki starsze zdobyły tytuł Mistrza powiatu częstochowskiego. Z duża nadzieją patrzymy również na zaangażowanie i chęci naszych najmłodszych biegaczy chłopców z klasy 3, którzy na 83 startujących, a były to w tej kategorii dzieci do klasy 6 włącznie zajęły wysokie lokaty (27, 28, 30 miejsce) oraz uczennice i uczeń z klasy 4. Nasze dzieci sprawiły nam ogromną radość tym niesamowitym występem, gratulujemy im wspaniałej rywalizacji i serca do walki.

          • Wycieczka edukacyjna do Nadleśnictwa Gidle

            27.11.2023

            W dniu 27 września uczniowie klasy 4, 6 i 7 wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Nadleśnictwa Gidle.  Pracownicy Nadleśnictwa przeprowadzili w izbie przyrodniczo - leśnej warsztaty, podczas których uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o mieszkańcach, zagrożeniu i ochronie lasu. W programie był również spacer leśnymi ścieżkami edukacyjnymi i pieczenie kiełbasek. Piękna, słoneczna pogoda umiliła nam pobyt w siedzibie Nadleśnictwa.

          • Koniec projektu. Erasmus + „A small choir for a great continent” - "Mały chór dla wielkiego kontynentu".

            30.06.2023

            Zakończył się realizowany w naszej szkole trzyletni projekt ERASMUS+: „A small choir for a great continent” - "Mały chór dla wielkiego kontynentu".

            W ostatnich dniach pobytu nasi goście zwiedzili Jasną Górę. Poznali historię tego sanktuarium i podziwiali widok na panoramę Częstochowy z wieży klasztoru. W czwartek uczestniczyli w spotkaniu z władzami Starostwa z panem wicestarostą Janem Miarzyńskim na czele, który opowiedział o powiecie częstochowskim i przybliżył naszym gościom jego najciekawsze działania z zakresu edukacji, sportu, wolontariatu, promocji i współpracy z zagranicą. Wieczorem, w Klubie Politechnik w Częstochowie, odbył się koncert finałowy. Przybyło na niego dużo zaproszonych gości, którzy byli pod ogromnym wrażeniem występów uczniów naszej szkoły oraz europejskiego chóru.

            W piątek, w ostatnim już dniu mobilności w naszym kraju, goście pojechali na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Spacerowali w labiryncie podziemnych korytarzy, odbyli rejs łodziami, poznali historię kopalni w multimedialnym muzeum. Po południu uczestniczyli w warsztatach w Pałacu w Koszęcinie, który obecnie jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Poznali tańce i stroje regionalne naszego regionu i nauczyli się tańczyć polskiego tańca narodowego „Poloneza”. Nie zabrakło również kameralnych występów naszego chóru.

            Udział w tym projekcie pozostanie na zawsze wielką i niezapomnianą przygodą. Umożliwił poznanie ciekawych ludzi, miejsc i zawarcie nowych przyjaźni. Muzyczny charakter projektu dał wszystkim możliwość występu na scenach wielu europejskich miast tj: Tomelloso, Comiso, Umag, Murcia, Patras i Częstochowa. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie i stanowić część „europejskiego chóru”. Zorganizowanie wizyty w Polsce było ogromnym przedsięwzięciem w którym bardzo pomogli nam nasi sponsorzy tj.: Urząd Gminy w Kłomnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Przedsiębiorstwo „Cemex” w Rudnikach, firma „Rudex” Lipicze, Radna Powiatu Częstochowskiego pani Elżbieta Łągiewka, ARiMR w Częstochowie, Filharmonia Częstochowska, Bank Spółdzielczy w Kłomnicach, pani Marita Skowron Prezes Lokalnej Grupy Działania „Bractwo Kuźnic”, Urząd Miasta Częstochowy, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Muzeum Regionalne w Radomsku oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

            Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.

          • Erasmus + „Mały chór dla wielkiego kontynentu”. Wizyta w Polsce gości z Hiszpanii, Chorwacji, Włoch i Grecji.

            30.06.2023

            Od poniedziałku gościmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Murcji, Patras, Umag, Comiso i Tomelloso.

            W pierwszym dniu pobytu odbyło się uroczyste powitanie w szkole i występy artystyczne. Następnie miały miejsce próby chóru w GOK-u w Kłomnicach. W dalszej części dnia spotkaliśmy się Wójtem Gminy Kłomnice Panem Piotrem Juszczykiem. Nasi goście opowiedzieli o projekcie, zaprezentowali kilka piosenek i otrzymali upominki. Po południu zwiedzaliśmy Częstochowę z przewodnikiem. Odbył się krótki występ chóru przed ratuszem.

            W drugim dniu pobytu w naszej szkole zostały przygotowane zabawy integracyjne z robotyki, warsztaty plastyczne, geograficzne oraz zajęcia sportowe. Goście zwiedzili szkołę. Następnie odbyły się próby chóru, warsztaty mażoretek i Senioritek. Wszyscy wspaniałe się bawili i integrowali poznając kulturę, obyczaje i tańce naszego kraju.

            W środę wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Miasto to wywarło ogromne wrażenie na naszych gościach i urzekło ich swoim urokiem. Po zwiedzeniu Krakowa odbył się na Rynku Głównym koncert w wykonaniu naszego europejskiego chóru, który był transmitowany na żywo poprzez stronę Choir Erasmus.

            Na koniec wszyscy obowiązkowo zakupili pamiątki, spróbowali krakowskich przysmaków i w radosnej atmosferze wróciliśmy do domu.

          • Koniec projektu. Erasmus + "Jesteśmy sąsiadami – będziemy przyjaciółmi”

            30.05.2023

            Zakończył się realizowany w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach trzyletni projekt Erasmus+ „Jesteśmy sąsiadami – będziemy przyjaciółmi”.

            Dnia 15 maja 2023r. rozpoczęła się ostatnia wizyta uczniów i nauczycieli ze szkół z Lubicy oraz z Czeskiej Lipy i trwała do 20 maja.  Grupa ze Słowacji oraz nauczyciele z Czech mieszkali w Pałacu Nieznanice, natomiast dzieci z Czeskiej Lipy korzystały z gościnności polskich rodzin, którym bardzo dziękujemy za życzliwość, opiekę i  niezwykłe zaangażowanie.              

            W pierwszym dniu pobytu nasi goście uczestniczyli w kreatywnych warsztatach robienia pizzy zorganizowanych w Gospodarstwie Agroturystycznym „Niezapominajka” w Garnku. We wtorek mieli okazję spotkać się z władzami Gminy Kłomnice:  Wójtem Gminy panem Piotrem Juszczykiem, Sekretarzem Gminy panią Bożeną Larą, Skarbnikiem panią Ewą Dąbrowską  oraz Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy panem Kazimierzem Wilkoszewskim. Z kolei w godzinach popołudniowych zostali bardzo gościnnie przyjęci przez członków Klubu Seniora w Nieznanicach. Młodzi Czesi i Słowacy razem ze swoimi polskimi przyjaciółmi, a także ich opiekunowie spędzili tam miłe chwile na wspólnej degustacji potraw oraz  integracyjnych grach i zabawach. Słowa podziękowania należą się pani Renacie Surlej-Krawiec i wszystkim Seniorom, którzy jak zwykle spisali się celująco. Warto zaznaczyć, że było to nasze drugie międzypokoleniowe spotkanie w Nieznanicach.

            W ramach wizyty na terenie szkoły odbyły się także kreatywne warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonywały zakładki do książek, dekoracje z papieru, a także farbowały koszulki metodą tie-dye. Obejrzały również piękne i barwne przedstawienie „Kraina Lodu” w wykonaniu  uczniów ze szkoły w Witkowicach. Trzeciego dnia pobytu zapewniliśmy  gościom odrobinę sportowej rywalizacji w sali gimnastycznej. Chętnie uczestniczyli też w zajęciach z robotyki, a także grach i zabawach z wykorzystaniem pomocy multimedialnych. Jednym z zadań projektu Erasmus+ było przygotowanie krótkich przedstawień. Uczniowie z Witkowic w teatrzyku kukiełkowym przypomnieli legendę o Bazyliszku, a nasi przyjaciele z Czech i Słowacji historie związane z Tatrami i Pragą.  Atrakcyjnym punktem pobytu w Polsce okazały się warsztaty tanecznez „Kłomnickimi Płomyczkami” zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach. Uczniowie zagłębili się także w tajniki wiedzy, ucz estnicząc w pokazach doświadczeń fizycznych na Politechnice Częstochowskiej.  W programie nie mogło też zabraknąć wyjazdu do Częstochowy i zwiedzania Jasnej Góry oraz wycieczki do Krakowa.  

            Realizacja projektu Erasmus+ była wspaniałą i niezapomnianą  przygodą, umożliwiła poznanie nowych, ciekawych ludzi i miejsc , a także zawiązanie prawdziwych przyjaźni. Odnosząc się do hasła przewodniego, „Jesteśmy sąsiadami – będziemy przyjaciółmi”, możemy  stwierdzić, że udało się w pełni zrealizować ten cel: Jesteśmy sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi.

          • Światowy Dzień Książki

            03.05.2023

            Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
            jaką sobie ludzkość wymyśliła.

            Wisława Szymborska

            Z okazji Światowego Dnia Książki 27  kwietnia 2023r. odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu Czytelniczego "Niezwykła podróż z bohaterami książek". W turnieju, który przebiegał w ciekawej i różnorodnej formie, uczestniczyli uczniowie z kl. I-III.

          • Erasmus +. Kolejna wizyta naszych uczniów, tym razem w Grecji.

            11.04.2023

            W dniach 26 marca – 1 kwietnia 5 uczniów z kl. VIII wraz z opiekunami udało się na kolejną wizytę w ramach europejskiego projektu Erasmus+ „A small choir for a great continent” – „Mały chór dla wielkiego kontynentu”. Tym razem gościliśmy na greckiej ziemi w szkole podstawowej w Patras.

            Nasza przygoda zaczęła się od nocnego wylądowania na lotnisku w Atenach. Pierwszy dzień rozpoczął się od uroczystego powitania szkół z Hiszpanii, Grecji, Sycylii, Chorwacji i Polski. Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tradycyjnych tańców greckich, posłuchać regionalnych pieśni i skosztować krajowych przekąsek. Odbyły się pierwsze próby chóru w murach szkoły naszych gospodarzy: 35th Primary school in Patras. W dalszej części dnia zwiedzaliśmy miasto Patras. Poznając jego historię sięgającą czasów starożytnych obejrzeliśmy zabytki, tj. mury miasta z czasów romańskich, zamek, ruiny świątyni ku czci Ateny, szpital który projektował bajkopisarz Christian Andersen i wiele innych ciekawych miejsc. Tradycyjnie, uczestnicy projektu zostali powitani przez włodarza miasta, gdzie przekazano drobne upominki. Na zakończenie dnia braliśmy udział w warsztatach - każdy uczestnik projektu wykonał samodzielnie popularną w Grecji kukiełkę Karagiozis.

            Drugiego dnia pobytu zawitaliśmy gościnnych progach kolejnej greckiej szkoły, która również pełniła rolę naszego gospodarza. Szkoła ta znajdowała się w mieście Egio. Zostaliśmy tam serdecznie powitani i ugoszczeni. Mieliśmy okazje podziwiać piękny program artystyczny. Po wspólnych próbach chóru , tańcach i zabawach integracyjnych na boisku szkolnym odbył się wieczorny koncert.

            W ostatnich dniach pobytu mieliśmy okazję zwiedzić starożytne Delfy ze słynną wyrocznią delficką, miasta Nafpaktos i Kalavritę oraz obejrzeć w Patras kościół św.Andrzeja i sanktuarium w skale Mega Spileo. Na wycieczce tradycyjnym pociągiem Odontotos oglądaliśmy najpiękniejsze krajobrazy regionu, a w winiarni Achaia Clauss zapoznaliśmy się z XIX-wieczymi metodami wyrobu czerwonego wina. Najdokładniej historię starożytnej Grecji poznaliśmy w patraskim muzeum archeologicznym, gdzie oglądaliśmy wykopaliska ówczesnych domów, mozaiki, naczynia czy piękną biżuterię.

            Razem z dziećmi i młodzieżą z Grecji, Chorwacji, Sycylii i Hiszpanii dużo ćwiczyliśmy do czwartkowego koncertu w auli uniwersyteckiej w Patras. Po występie zebraliśmy gromkie brawa i udaliśmy się na uroczystą kolację. W sobotę pożegnaliśmy się z Grecją, ale na zawsze już będziemy pamiętać pyszne obiady na plaży, szum lazurowego morza, wesołe tańce po kolacji oraz wszystkie wyjątkowe osoby, które mieliśmy przyjemność tam spotkać. Serdecznie dziękujemy naszym greckim gospodarzom za wspaniałe przygotowanie tej wizyty.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
      • 34 3289201
      • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych