• Pierwszy dzień wiosny

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
            jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Wisława Szymborska

Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole przypadł finał Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Niezwykła podróż z bohaterami książek", w którym uczestniczyli uczniowie
            kl. I - III. Rywalizacja miała głównie za zadanie  popularyzowanie  czytelnictwa oraz integrowanie zespołów klasowych. Różnorodne konkurencje pozwoliły uczniom na wykazanie się wiedzą dotyczącą przeczytanych lektur, umiejętnością współpracy w grupie, a także sprawnością fizyczną, gdyż wymagały tego przygotowane zadania. Wszyscy aktywnie włączyli się do zabawy, zdobywając punkty dla swojej drużyny.

Przyszedł czas na podsumowanie i wręczenie nagród.  Każda klasa otrzymała dyplom, a  uczestnicy konkursu upominki.

• Wyjazd do Tomelloso w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+

14.03.2022

W dniach 13 – 19 marca 2022r. czworo uczniów naszej szkoły z kl. 8bw składzie: Alicja Motyl, Iga Małek, Błażej Kubik i Damian Knysak pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Aldony Siemińskiej udało się do hiszpańskiej szkoły w Tomelloso: Ceip José Ma del Moral.

Mobilnoć projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – „Mały chór na wielki kontynent” rozpocząła się od serdecznego powitania wszystkich szkół partnerskich z Polski, Chorwacji, Grecji, Włoch oraz dwóch szkół z Hiszpanii przez uczniów z Tomelloso. W dalszej części dnia miało miejsce uroczyste spotkanie w ratuszu miasta z panią burmistrz. Po południu odbył się występ chóru w domu seniora w La Solana.

Pod wieczór odbyło się zwiedzanie miasta Villanueva de los Infantes związanego z najsłynniejszym hiszpańskim pisarzem Miguelem de Cervantesem, autorem słynnej powieści o przygodach Don Kichota z La Manchy.

Kolejne dni pobytu uczniów naszej szkoły w Hiszpanii przebiegły w miłej atmosferze. Odbywały się próby chóru oraz zajęcia integracyjne w klasach, konkursy i zabawy sportowe.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne goszcząc w pobliskiej szkole średniej. Zwiedzali Muzeum powozów oraz Bombo - charakterystyczny budynek wykonany bez użycia zaprawy z odpowiednio ułożonych na sobie kamieni, wykorzystywany w przeszłości przez lokalnych rolników jako magazyn na narzędzia i schronienie w okresie prac polowych. Uczestniczyliw strzelaniu z łuku i sprawdzali swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej.

Zobaczyli urokliwe zakątki Laguny de Ruidera oraz wzgórze na obrzeżach miasta Consuegra, na którym znajdują się charakterystyczne dla Hiszpanii wiatraki. Uczniowie zwiedzili także zabytkowe piwnice i jaskinie, w których odbywała się produkcja win.

Ostatnie dwa dni mobilności w ramach projektu Erasmus+ KA229 obfitowaływ wiele emocji. W szkole codziennie odbywały się próby. Nasz "europejski chór" zaprezentował się podczas uroczystego koncertu w audytoriumw Tomelloso oraz podczas występu na Uniwersytecie Kastylia-La Manchaw Toledo. Koncerty zostały nagrodzone wielkimi brawami publiczności. Podczas pobytu wszystkich w kampusie uniwersyteckim działaniami telewizja hiszpańska przeprowadziła krótki wywiad z koordynatorami projektu. Projekt otrzymał nagrodę w kategorii innowacji edukacyjnych roku 2022.

Studenci przygotowali wiele ciekawych zabaw integracyjnych dla dziecii oprowadzili wszystkich po terenie uniwersytetu. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek.

Oprócz udziału w koncertach uczniowie mieli okazję zobaczyć piękne zakątki historycznego miasta Toledo. Skosztowali tradycyjnych potraw kuchni hiszpańskiej, które zostały przygotowane przez rodziców uczniów.

Pobyt w Hiszpanii na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich.

Renata Chrostowska

• Wyjazd na lodowisko do Częstochowy

27.03.2022

W dniu 11 marca 2022r odbyła się wycieczka na lodowisko do Częstochowy. Uczniowie z klas czwartej, piątej i szóstej uczestniczyli w lodowym szaleństwie. Umiejętności naszych dzieci były różne, niektórzy z nich mieli łyżwy na nogach po raz pierwszy. Jazda na łyżwach, sprawiła im dużo  radości i  wywołała  dużo uśmiechów na twarzach naszych uczniów, jak również dumy ze swoich postępów.  Po zakończonej zabawie na lodzie poszliśmy jeszcze do restauracji „ Arkady”. Przy wspólnej zabawie i jedzeniu miło i szybko minął nam czas.