• Wycieczka patriotyczna do Warszawy.

            18.05.2022

            O, miasto moje! O, Warszawo święta!
            Skroń zniżam kornie do twoich kamieni,
            Bo w każdym głazie czyjaś łza zaklęta,
            I krew się czyjaś na każdym czerwieni!

            (Artur Oppman )

            13 maja ósmoklasiści wraz z grupą nauczycieli, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki  "Poznaj Polskę", odbyli wycieczkę do Warszawy. Główne punkty programu wyznaczały miejsca związane w szczególny sposób z tragicznym doświadczeniem II wojny światowej. Wzruszającym momentem było zapalenie zniczy na grobach: Alka, Rudego i Zośki – bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Byliśmy również pod Arsenałem.

            To tam właśnie, 26 marca 1943 roku, miała miejsce spektakularna operacja zorganizowana przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, której celem było uwolnienie Janka Bytnara „Rudego”, aresztowanego i brutalnie torturowanego przez Gestapo. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Więzienia Pawiak, w którym m.in. zostaliśmy szczegółowo zapoznani z przebiegiem dnia aresztowanych, a także wysłuchaliśmy grypsów więziennych. Mogliśmy również obejrzeć najróżniejsze przedmioty wykonane przez więźniów. Silnym przeżyciem była dla nas wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Muzeum to mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha 25 i jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków. 

            Po południu udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy, na którym znajduje się Pomnik Polegli Niepokonani, a także spacerowaliśmy ulicami stolicy.

            Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji.

          • Przedstawienie pt. "Czucie i wiara". 2022 Rok Romantyzmu Polskiego

            08.05.2022

            Rok  2022  to  Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony  przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę wydania  "Ballad  i  romansów" Adama Mickiewicza. Ukazały się one w 1822 r. i to właśnie ta data  uznawana jest  za początek romantyzmu  w Polsce.

            Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko -  takie  motto przyświecało przedstawieniu, w którym nasze uczennice i nasi uczniowie zaprezentowali fragmenty dzieł   czołowych  przedstawicieli wspomnianej epoki, m.in. "Balladyny" Juliusza Słowackiego, "Powrotu taty" i "Romantyczności" Adama Mickiewicza.  Nie sposób  tutaj pominąć Cypriana Kamila Norwida,  malującego w  "Mojej piosnce II" wzruszający obraz kraju rodzinnego - Polski. Popłynęły  także strofy  z naszej epopei narodowej  -  "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Przypomnieliśmy fragment  nauki o grzeczności,  wygłoszonej przez Sędziego  Soplicę. Całości dopełniły  malownicze opisy  wschodu  i  zachodu słońca.
             Na koniec  dano  hasło: "Poloneza czas zacząć!" 

             Podkomorzy rusza

            I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,

            I wąsa pokręcając, podał rękę Zosi

            I skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi.

            Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,

            Dano hasło, zaczęto taniec: on prowadzi.

              "Pan Tadeusz" Ks. XII

            I tak uczniowie kl. VIII zakończyli to wyjątkowe  przedstawienie przepięknie  zatańczonym polonezem. Niosła ich muzyka Wojciecha  Kilara z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja  Wajdy.

            Występ dostarczył  widzom  -  rodzicom, zaproszonym gościom, uczniom
            i nauczycielom  wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

            Mamy nadzieję, że za sprawą tego spektaklu duch romantyzmu zagościł w murach  naszej szkoły.

        • Program Erasmus+ - Wizyta w Czeskiej Lipie cd...
          • Program Erasmus+ - Wizyta w Czeskiej Lipie cd...

            04.05.2022

            We wtorek udaliśmy się na zamek Sloup. Droga na zamek wiodła przez góry, lasy i skały, a po drodze mieliśmy dużo atrakcji. Pierwszy przystanek to zwiedzanie skalnej osady. Było tam całe mnóstwo kamiennych zakamarków, labiryntów i przejść. Znajdowała się tam również scena, która posłużyła nam do prezentacji artystycznych. Uczniowie z poszczególnych szkół śpiewali piosenki i grali w gry w mieszanych grupach. Później ruszyliśmy w górę, gdzie czekał na nas punkt widokowy ze wspaniałym widokiem na zamek i okolice. Z góry udaliśmy się w kierunku zamku zaliczając po drodze niezwykłą leśną huśtawkę, która spowodowała u niektórych osób nagły przypływ energii.

            Żeby uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli o szkole, w kolejny dzień zostali zaproszeni na lekcje języka czeskiego, angielskiego, matematyki i techniki, gdzie mogli porównać sposób prowadzenia zajęć.

            W czwartek pobudka już o 6.00, żeby zdążyć jeszcze zjeść śniadanie, bo czekał nas wyjazd do Pragi. Po dwugodzinnej jeździe dotarliśmy pod praski zamek, skąd rozpoczęliśmy zwiedzanie Pragi. Na zamku odwiedziliśmy takie miejsca jak Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, targ zamkowy, Złota Uliczka, a także byliśmy świadkami zmiany warty. Stamtąd udaliśmy się na Plac Staromiejski, gdzie m. in. mogliśmy zobaczyć najbardziej znany zegar w Czechach - Orloj. Ostatnim punktem wycieczki był Plac św. Wacława.

            W piątek po śniadaniu ostatnie zakupy - komu zostały jeszcze korony, to chciał kupić jeszcze czeskie specjały - i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

        • Kampania "Pola Nadziei"
          • Kampania "Pola Nadziei"

            03.05.2022

            Kampania "Pola Nadziei" to ogólnoświatowa akcja na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Program został zapoczątkowany przez Fundację Marie Curie Cancer z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku "Pola Nadziei" to program ogólnopolski, którego koordynatorem jest Hospicjum św.Łukasza w Krakowie.

            Szkoła Podstawowa w Witkowicach od wielu lat wspiera ideę bezinteresownej pomocy osobom chorym terminalnie,czego wyrazem są zakwitające na placu przed szkołą żonkile - symbol hospicjów z całego świata.

          • Konstytucja 3 maja

            03.05.2022

            3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków - koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata.
            Święto Konstytucji to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych i corocznie upamiętniany w naszej szkole.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
        • 34 3289201
        • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych