• Mały chór na duży kontynent

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach od września 2020 r. uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu Erasmus Plus. Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Współpartnerami naszego projektu pt. „A small choir for a great continent” – „Mały chór dla dużego kontynentu” są 2 szkoły z Hiszpanii, szkoła z Sycylii z Chorwacji, z Grecji. Głównym koordynatorem projektu jest szkoła z Hiszpanii z miasta Tomelloso. Koordynatorem projektu Erasmus+ w naszej szkole jest p. Renata Chrostowska.

      • Blog projektu Erasmus+ - "Mały chór dla wielkiego kontynentu"

      • Poniżej znajduje się link do bloga projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" "Mały chór dla wielkiego kontynentu". Znajdują się na nim wszystkie działania realizowanew ramach tego projektu w latach 2020/2023. Projekt został nagrodzony na platformie eTwinning Krajową Odznaką Jakości - Nalional Quality Label. Zapraszamy się do zapoznania z jego zawartością.

        • Erasmus+ - wizyta uczniów naszej szkoły w Hiszpanii

        • W dniach 13 – 19 marca 2022r. czworo uczniów naszej szkoły z kl. 8b w składzie: Alicja Motyl, Iga Małek, Błażej Kubik i Damian Knysak pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Aldony Siemińskiej udało się do hiszpańskiej szkoły w Tomelloso: Ceip José Ma del Moral.
          Mobilnoć projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – „Mały chór na wielki kontynent” rozpocząła się od serdecznego powitania wszystkich szkół partnerskich z Polski, Chorwacji, Grecji, Włoch oraz dwóch szkół z Hiszpanii przez uczniów z Tomelloso. W dalszej części dnia miało miejsce uroczyste spotkanie w ratuszu miasta z panią burmistrz. Po południu odbył się występ chóru w domu seniora w La Solana.
          Pod wieczór odbyło się zwiedzanie miasta Villanueva de los Infantes związanego z najsłynniejszym hiszpańskim pisarzem Miguelem de Cervantesem, autorem słynnej powieści o przygodach Don Kichota z La Manchy.
          Kolejne dni pobytu uczniów naszej szkoły w Hiszpanii przebiegły w miłej atmosferze. Odbywały się próby chóru oraz zajęcia integracyjne w klasach, konkursy i zabawy sportowe.
          Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne goszcząc w pobliskiej szkole średniej. Zwiedzali Muzeum powozów oraz Bombo - charakterystyczny budynek wykonany bez użycia zaprawy z odpowiednio ułożonych na sobie kamieni, wykorzystywany w przeszłości przez lokalnych rolników jako magazyn na narzędzia i schronienie w okresie prac polowych. Uczestniczyli w strzelaniu z łuku i sprawdzali swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej.
          Zobaczyli urokliwe zakątki Laguny de Ruidera oraz wzgórze na obrzeżach miasta Consuegra, na którym znajdują się charakterystyczne dla Hiszpanii wiatraki. Uczniowie zwiedzili także zabytkowe piwnice i jaskinie, w których odbywała się produkcja win.
          Ostatnie dwa dni mobilności w ramach projektu Erasmus+ KA229 obfitowały w wiele emocji. W szkole codziennie odbywały się próby. Nasz "europejski chór" zaprezentował się podczas uroczystego koncertu w audytorium w Tomelloso oraz podczas występu na Uniwersytecie Kastylia-La Mancha w Toledo. Koncerty zostały nagrodzone wielkimi brawami publiczności. Podczas pobytu wszystkich w kampusie uniwersyteckim działaniami telewizja hiszpańska przeprowadziła krótki wywiad z koordynatorami projektu. Projekt otrzymał nagrodę w kategorii innowacji edukacyjnych roku 2022.
          Studenci przygotowali wiele ciekawych zabaw integracyjnych dla dzieci i oprowadzili wszystkich po terenie uniwersytetu. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek.
          Oprócz udziału w koncertach uczniowie mieli okazję zobaczyć piękne zakątki historycznego miasta Toledo. Skosztowali tradycyjnych potraw kuchni hiszpańskiej, które zostały przygotowane przez rodziców uczniów.

          Pobyt w Hiszpanii na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich.

          Renata Chrostowska

        • Wizyta nauczycieli w Tomelloso w Hiszpanii

        • W  październiku 2021r. w  ramach realizacji projektu Erasmus+  "A small choir for a great continent" – "Mały chór na wielki kontynent" odbyła się pierwsza wizyta szkoleniowa. Nauczyciele naszej szkoły: p. Renata Chrostowska, p. Karolina Stanisz, udali się do szkoły „Ceip José María del Moral” znajdującej się w Tomelloso w regionie Castilla La Mancha w Hiszpanii. 
          W pierwszym dniu pobytu zostali serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli  i uczniów szkoły hiszpańskiej. Zostali oprowadzeni po szkole i obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów i otrzymali drobne upominki. 
          W trakcie pobytu w Hiszpanii poznali nauczycieli z pozostałych szkół biorących udział w projekcie.  Uczestniczyli w oficjalnym spotkaniu w ratuszu się z panią burmistrz miasta Tomelloso. 
          W trakcie  wizyty nauczyciele  zwiedzali okoliczne zabytki, muzea i galerie regionu Castilla La Mancha. Poznali tradycje, zwyczaje, kulturę, kuchnię, tańce i muzykę tego regionu. Uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach i w warsztatach muzycznych organizowanych w szkole.
          Szczególne wrażenie wywarła na nich wycieczka do dawnej stolicy Hiszpanii – Toledo. To historyczne miasto urzekło ich swoimi zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. W ostatnim dniu pobytu podziwiali  stolicę Hiszpanii - Madryt.
          Na zakończenie naszej wizyty otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus+. Październikowy wyjazd stał się  doskonałą okazją do zaznajomienia się z systemem szkolnictwa, poznania specyfiki pracy hiszpańskich nauczycieli oraz do zwiedzenia niezwykłych zabytków tego kraju. Wizyta była okazją do rozmów, nawiązywania relacji, poznania zwyczajów i codziennego życia w Hiszpanii. Była to  wspaniała szansa na doskonalenie umiejętności językowych, muzycznych, informatycznych i wymianę doświadczeń.

           

        • Konkurs na logo projektu

        • W kwietniu 2021r. odbył się konkurs na logo projektu „A small choir for a great continent”. Wszystkie kraje zaangażowały się w rywalizację i przygotowały ciekawe prace. Również uczniowie naszej szkoły wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Głosowanie na najlepsze logo odbyło się poprzez platformę eTwinning. Najwięcej głosów zdobyło logo ze szkoły włoskiej z Sycylii.
           

      • Baner Projektu Hiszpańskiego

        • Muzeum folkloru

        • Uczniowie naszej szkoły urządzili foklore corner - muzeum folkloru, poświęcone projektowi "A small choir for a great continent”. Znajdują się tutaj informacje i zdjęcia o krajach biorących udział w projekcie: Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Chorwacji i Polsce. Kącik ten jest na bieżąco aktualizowany o realizowane działania projektowe. Dzięki niemu cała społeczność szkolna ma okazję zapoznać się z zadaniami, które są wykonywane.

      • Dni Erasmusa

      • W ramach obchodów Dni Erasmusa 2021 uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne przedstawiające najciekawsze zabytki krajów biorących udział w projekcie. Prace te zostały wykonane za pomocą różnych technik plastycznych i wyeksponowane w szkolnym muzeum folkloru.

         

         

         

         

         

        • Wyjazd Sycylia

        • Uczniowie naszej szkoły przygotowują się do wyjazdu na Sycylię w ramach projektu Erasmus+. Jednym z zadań było wykonanie makiety wulkanu Etna  oraz symulacja jego wybuchu. Uczniowie doskonale się bawili.

        • Wyjazd Sycylia cd...

        • Uczniowie naszej szkoły przygotowują się do wyjazdu na Sycylię. Uczestniczą w wielu zadaniach mających na celu poznanie jej kultury. Ostatnio uczniowie klasy 5 wykonywali flagi Sycylii.

        • Spotkanie mobilne w dniu 17 maja 2022 r...

        • Nasi uczniowie pracowicie pracują w ramach projektu Erasmus+ "Mały chór na duży kontynent". 17 maja odbyło się spotkanie wirtualne uczniów wszystkich szkół biorących udział w projekcie: z Polski, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w wirtualnych quizie za pomocą aplikacji: kahoot. Quiz obejmował wiedzę na temat Sycylii. Uczniowie doskonale się bawili.

        • Powitanie Sycylii

        • Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na Sycylię w ramach projektu Erasmus+ "Mały chór na duży kontynent". Po przylocie zwiedzali Katanię. Wieczorem nastąpiło przywitanie wszystkich szkół na lotnisku i przejazd do miasta Comiso, w którym znajduje się goszcząca szkoła.

        • Powitanie Sycylii cd...

        • Gorące, radosne i kolorowe powitanie uczestników projektu w szkole I. C. LUIGI PIRANDELLO COMISO na Sycylii. Gospodarze szkoły powitali wszystkich bardzo serdecznie. Przygotowali na tę okazję wiele atrakcji. Zaprezentowali typowy sycylijski taniec Tarantellę, do którego włączyli się również wszyscy goście. Odbyły się pierwsze próby chóru oraz zajęcia integracyjne dla uczniów.

        • Pożegnanie Sycylii

        • Czas pożegnać piękną Sycylię.
          Kolejne dni pobytu obfitowały w liczne próby chóru, występy w Pirandello i Saliceto school, koncerty: w Ragusa Ibla na Pola Square i w Comodo wTeatro Naselli. Były liczne poczęstunki, prezenty niespodzianki i ogromna życzliwość gospodarzy. Zwiedzaliśmy urokliwe miasto Ragusa Ibla i zamek Donnafugata z imponującym ogrodem. Byliśmy
          w Damigella mill i Peace Pagoda. Na zakończenie pobytu wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilności i wspólnie zatańczyli taniec Tarantella. Wieczorem czekała na nas wspaniała uczta - degustacja sycylijskich potraw i przepyszny tort. Nadszedł czas pożegnania, były ogromne emocje i łza zakręciła się w oku.
          Serdecznie dziękujemy gospodarzom za wspaniałe spędzony tydzień na sycylijskiej ziemi, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

        • Wizyta uczniów w Umag w Chorwacji.

        • W dniach 25 września – 1 października 2022r. czworo uczniów Szkoły Podstawowej w Witkowicach z kl. VI w składzie: Wiktoria Herman, Patrycja Ziółkowska, Zuzanna Kwarciak oraz z kl. VII – Karolina Musiał pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Beaty Góreckiej – Grabary udało się do miasta Umag w Chorwacji. Zostaliśmy zakwaterowani w komfortowym, położonym nad samym morzem hotelu: Residence Umag Plava Laguna. 

          To już trzeci wyjazd z uczniami realizowany w ramach projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – "Mały chór na wielki kontynent". Naszym gospodarzem była Talijanska osnovna scola "Galileo Galilei". Po serdecznym powitaniu w szkole i zwiedzaniu sal lekcyjnych, odbyły się próby chóru oraz zabawy integracyjne zorganizowane z okazji obchodów Dnia Języków Europejskich. Następnie miała miejsce wizyta w ratuszu i spotkanie z burmistrzem, zapoznanie z historią miasta i krótki występ naszego chóru. Dużą atrakcją była  przejażdżka ciuchcią turystyczną do starożytnego miasta Sipar ukrytego przez morze.

          Kolejne dni pobytu uczniów naszej szkoły w Chorwacji przebiegły w miłej atmosferze i obfitowały w wiele niespodzianek. Odbywały się próby chóru oraz zajęcia integracyjne w klasach, konkursy i zabawy sportowe. Odwiedziliśmy urokliwe miasto Pula, gdzie zwiedzaliśmy rzymski amfiteatr. Obejrzeliśmy tam ekscytującą walkę gladiatorów. Następnie pod kierunkiem przewodnika przeszliśmy podmiejskimi tunelami i zobaczyliśmy imponującą twierdzę Kaštel. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wieczorku folklorystycznym zorganizowanym w szkoły podstawowej w Vodnjan. Uczniowie zachwycili nas swoimi piosenkami i podziwialiśmy występ folklorystyczny przygotowany przez miejscowy zespół. Na koniec spotkania dzieci uczestniczyły w warsztatach regionalnych. W kolejnych dniach mobilności na Chorwacji gospodarze projektu zabrali nas do zabytkowego miasto Poreč. Zwiedziliśmy  w nim unikatową Bazylikę Euphrasian. Uczestniczyliśmy w poszukiwaniu skarbów i rozwiązywaniu zagadek związanych z tą bazyliką. Niebywałą atrakcją okazał się być ekscytujący rejs statkiem przez kanał Lim do jaskini piratów. Tam odbył się koncert w pięknej scenerii śródziemnomorskiego klimatu. Z jaskini popłynęliśmy do kolejnego chorwackiego miasteczka Rovinj, w którym miło spędziliśmy czas. Dużym przeżyciem okazał się koncert galowy w Umag, który spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Było to duże przeżycie i niebywałe doświadczenie dla nas wszystkich.

          W ostatnim dniu pobytu w Chorwacji  wybraliśmy się do malowniczo położonego miasteczka Roč, w którym znajduje się replika prasy drukarskiej Gutenberga. Odwiedziliśmy maleńką szkołę liczącą tylko 24 uczniów. Uczestniczyliśmy w poszukiwaniu trufli. Następnie zwiedzaliśmy najmniejsze na świecie miasto Hum. Wybraliśmy się w podróż do przeszłości w muzeum Aura Hum oraz wzięliśmy udział w warsztatach z pisma Głagolicy. Otrzymaliśmy drobne upominki i certyfikaty uczestnictwa w projekcie.. Na koniec wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu muzyki sakralnej w pobliskim kościele. Serdecznie dziękujemy chorwackim gospodarzom za miłe przyjęcie i cudownie spędzony tydzień w pięknej śródziemnomorskiej scenerii.

          Renata  Chrostowska

        • Wizyta w Polsce gości z Hiszpanii, Chorwacji, Włoch i Grecji

        • Od poniedziałku gościmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Murcji, Patras, Umag, Comiso i Tomelloso. W pierwszym dniu pobytu odbyło się uroczyste powitanie w szkole i występy artystyczne. Następnie miały miejsce próby chóru w GOK-u w Kłomnicach. W dalszej części dnia spotkaliśmy się Wójtem Gminy Kłomnice Panem Piotrem Juszczykiem. Nasi goście opowiedzieli o projekcie, zaprezentowali kilka piosenek i otrzymali upominki. Po południu zwiedzaliśmy Częstochowę z przewodnikiem. Odbył się krótki występ chóru przed ratuszem.

          W drugim dniu pobytu w naszej szkole zostały przygotowane zabawy integracyjne z robotyki, warsztaty plastyczne, geograficzne oraz zajęcia sportowe. Goście zwiedzili szkołę. Następnie odbyły się próby chóru, warsztaty mażoretek i Senioritek. Wszyscy wspaniałe się bawili i integrowali poznając kulturę, obyczaje i tańce naszego kraju.

          W środę wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Miasto to wywarło ogromne wrażenie na naszych gościach i urzekło ich swoim urokiem. Po zwiedzeniu Krakowa odbył się na Rynku Głównym koncert w wykonaniu naszego europejskiego chóru, który był transmitowany na żywo poprzez stronę Choir Erasmus.

          Na koniec wszyscy obowiązkowo zakupili pamiątki, spróbowali krakowskich przysmaków i w radosnej atmosferze wróciliśmy do domu.

        • Koniec projektu. Erasmus + "Mały chór dla wielkiego kontynentu".

        • Zakończył się realizowany w naszej szkole trzyletni projekt ERASMUS+: „A small choir for a great continent” - "Mały chór dla wielkiego kontynentu".

          W ostatnich dniach pobytu nasi goście zwiedzili Jasną Górę. Poznali historię tego sanktuarium i podziwiali widok na panoramę Częstochowy z wieży klasztoru. W czwartek uczestniczyli w spotkaniu z władzami Starostwa z panem wicestarostą Janem Miarzyńskim na czele, który opowiedział o powiecie częstochowskim i przybliżył naszym gościom jego najciekawsze działania z zakresu edukacji, sportu, wolontariatu, promocji i współpracy z zagranicą. Wieczorem, w Klubie Politechnik w Częstochowie, odbył się koncert finałowy. Przybyło na niego dużo zaproszonych gości, którzy byli pod ogromnym wrażeniem występów uczniów naszej szkoły oraz europejskiego chóru.

          W piątek, w ostatnim już dniu mobilności w naszym kraju, goście pojechali na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Spacerowali w labiryncie podziemnych korytarzy, odbyli rejs łodziami, poznali historię kopalni w multimedialnym muzeum. Po południu uczestniczyli w warsztatach w Pałacu w Koszęcinie, który obecnie jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Poznali tańce i stroje regionalne naszego regionu i nauczyli się tańczyć polskiego tańca narodowego „Poloneza”. Nie zabrakło również kameralnych występów naszego chóru.

          Udział w tym projekcie pozostanie na zawsze wielką i niezapomnianą przygodą. Umożliwił poznanie ciekawych ludzi, miejsc i zawarcie nowych przyjaźni. Muzyczny charakter projektu dał wszystkim możliwość występu na scenach wielu europejskich miast tj: Tomelloso, Comiso, Umag, Murcia, Patras i Częstochowa. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie i stanowić część „europejskiego chóru”. Zorganizowanie wizyty w Polsce było ogromnym przedsięwzięciem w którym bardzo pomogli nam nasi sponsorzy tj.: Urząd Gminy w Kłomnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Przedsiębiorstwo „Cemex” w Rudnikach, firma „Rudex” Lipicze, Radna Powiatu Częstochowskiego pani Elżbieta Łągiewka, ARiMR w Częstochowie, Filharmonia Częstochowska, Bank Spółdzielczy w Kłomnicach, pani Marita Skowron Prezes Lokalnej Grupy Działania „Bractwo Kuźnic”, Urząd Miasta Częstochowy, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Muzeum Regionalne w Radomsku oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

          Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.

    • Koncert finałowy w Akademickim Centrum Kultury "Klub Politechnik" w Częstochowie

      • Koncert finałowy 1
      • Koncert finałowy 2
      • Koncert finałowy 3
      • Koncert finałowy 4
      • Koncert finałowy 5
      • Koncert finałowy 6
      • Koncert finałowy 7
      • Koncert finałowy 8
      • Koncert finałowy 9
      • Koncert finałowy 10
      • Koncert finałowy 11
      • Koncert finałowy 12
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
      • 34 3289201
      • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych