• Ósmoklasisto...

• Drogi Ósmoklasisto…..

Stoisz przed wyborem dalszej drogi kształcenia i wyboru zawodu. Nie jest to łatwe, szczególnie obecnie, kiedy wszystko wokół bardzo szybko się zmienia, a rynek pracy jest dynamiczny. Jednak warto poświęcić czas i wysiłek na poszukiwanie optymalnej ścieżki kształcenia. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na satysfakcjonującą pracę i unikniesz frustracji, zniechęcenia i niezadowolenia.

A zatem co wziąć pod uwagę, aby dokonać trafnego wyboru i podjąć optymalną decyzję??

Poznawaj siebie:

• Zainteresowania
        • Uzdolnienia
        • Wartości, którymi się kierujesz
        • Cechy charakteru
        • Temperament
        • Stan zdrowia

1. Poznawaj zawody – czynności wykonywane na poszczególnych stanowiskach, oczekiwania wobec pracowników, warunki pracy i wynagrodzenia, poziom zapotrzebowania na dany zawód na rynku pracy, itp.

2. Poznaj ścieżki edukacyjne – system szkolnictwa w Polsce, ścieżki kształcenia, którymi dotrzesz do wymarzonego zawodu, wymagania i limity punktowe w poszczególnych typach szkół, możliwości dokształcania się, praktyki zawodowe, itp.

W menu "Ósmoklasista" znajdziesz kilka linków pomocnych przy wyborze szkoły średniej i przyszłego zawodu: