• Żonkilowe Pole Nadziei

• Żonkilowe Pole Nadziei w Szkole Podstawowej w Witkowicach

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa w Witkowicach podjęła  współpracę z Hospicjum w Częstochowie  i przystąpiła   do ogólnopolskiego programu Pola Nadziei.

Inauguracja tego przedsięwzięcia miała miejsce 12 października 2017 r.  w Ogrodach Hospicjum przy ul. Krakowskiej 45a w Częstochowie. Delegacja naszej szkoły również wzięła aktywny udział w tym niezwykle doniosłym wydarzeniu, którego najważniejszym punktem było zasadzenie cebulek żonkili na przygotowanym przez organizatorów miejscu. Jak podkreślają twórcy kampanii: "Troska o powstałe w ten sposób Pole Nadziei wyraża solidaryzm  z osobami objętymi opieką hospicyjną oraz uwrażliwia dzieci i młodzież na pomoc drugiemu człowiekowi".

Przed szkołą w Witkowicach także pojawiło się Żonkilowe Pole Nadziei, na którym uczniowie i nauczyciele zasadzili cebulki wiosennych kwiatów zakupionych podczas częstochowskiej inauguracji. Nasz udział na tym się nie skończył. Włączyliśmy się
          w akcję: "Zostań Świętym Mikołajem dla Dzieci z Hospicjum", która otworzyła serca uczniów, rodziców i pracowników szkoły na potrzeby drugiego człowieka. Aktywnie zrealizowaliśmy  drugą część tej kampanii, m.in. udział w konkursie plastycznym "Księżniczka Nadzieja", prowadzenie dokumentacji związanej z  naszym "żonkilowym polem",

Głębokim przeżyciem było dla nas uczestnictwo w Marszu Nadziei, który 13 kwietnia 2018 roku  przeszedł Alejami NMP w Częstochowie. Nasza  grupa wyróżniała się pięknymi, żonkilowymi kapeluszami. Zdecydowanie zwracaliśmy uwagę częstochowian zgromadzonych na trasie przemarszu barwnego korowodu. Wśród uczestników dominowały  żółte i zielone stroje, symbolizujące nadzieję. Zostaliśmy zwycięzcami w konkursie na najlepiej przebraną grupę. Pomimo tego, że akcja dedykowana była osobom zmagającym się z chorobą nowotworową, to miała dużą dawkę optymizmu, wiarę w ludzką życzliwość, solidarność i  troskę o drugiego człowieka.
          W Kinie Studyjnym  OKF "Iluzja" w Częstochowie 16 maja 2018r. nastąpiło uroczyste podsumowanie całorocznej kampanii Pola Nadziei.

Wolontariuszki, Oliwia Karczewska, Oliwia Wolańska i Josephine Viscio, wówczas uczennice kl. III gimnazjum, regularnie odwiedzały podopiecznych, umilając im czas czytaniem książek i rozmowami. W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym – scholą  tutejszej parafii – zorganizowano wspólne kolędowanie w siedzibie  Hospicjum przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Działaniami wolontariatu w kolejnych latach był udział uczniów kl. VIII w zbiórce żywności na terenie częstochowskich supermarketów.

Warto podkreślić, że zaangażowanie naszej młodzieży w realizację zadań Żonkilowych Pól Nadziei zaowocowało utworzeniem szkolnego koła wolontariatu, które  prężnie działa i co roku włącza się w różnorodne akcje.

Współpraca z Hospicjum w Częstochowie trwa do dzisiaj. Z powodu pandemii wiele działań zostało ograniczonych, ale nadal nasze serca są  otwarte na potrzeby drugiego człowieka. Żonkilowe Pole Nadziei przed szkołą w Witkowicach co roku powiększa się, a wiosną cieszy oczy widokiem pięknych kwiatów, symbolu nadziei i przypomina o przesłaniu, które przyświeca tej akcji.

Małgorzata Gonera, Joanna Tomaszewska-Kubik, Karina Gonera