• Rajdy Parasolowe

• A my wciąż idziemy tam, gdzie wiatr nas gna...

Takie motto przyświeca działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego. Uczniowie, pod opieką p. Małgorzaty Gonery i p. Barbary Kanoniak, wyruszyli 1 października 1995r. na pierwszy rajd „Złota Jesień na Jurze”, pokonując wyjątkowo długą trasę: Masłońskie Natalin - Przybynów - Zaborze - Suliszowice - Złoty Potok. O tym, gdzie byliśmy i co zwiedziliśmy, mówią karty kroniki turystycznej. A jest tego sporo: rajdy, marsze na orientację, gry terenowe, wycieczki autokarowe, wyjazdy w góry, biwaki. Obecnie koło działa pod opieką p. Małgorzaty Gonery i p. Aldony Siemińskiej.

Ważnym wydarzeniem w ramach działalności SKKT jest  Rajd Parasolowy. Dnia 19 listopada 2016r. obchodziliśmy piękny jubileusz -  XX–lecie Rajdu.  Ta cykliczna impreza turystyczna odbywa się przy ścisłej współpracy z Oddziałem Regionalnym PTTK w Częstochowie i finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Częstochowie - Wydział Kultury, Promocji i Sportu oraz Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Udział w rajdzie corocznie zgłaszają szkoły z Częstochowy i okolic oraz z terenu naszej gminy. Piesze wędrówki po wyznaczonych przez organizatorów trasach sprzyjają nie tylko poznaniu ciekawych zakątków naszej gminy, ale również integrują uczniów z różnych szkół. Meta jest zlokalizowana w gościnnym  budynku Szkoły Podstawowej w Witkowicach, gdzie na  turystów zawsze czeka gorący posiłek, turystyczna loteria fantowa oraz różnorodne konkursy plastyczne i sprawnościowe. Przygotowujemy też konkursy wiedzy wszelakiej, czyli „Omnibsiki”, quiz
           o Janie Kochanowskim – patronie naszej szkoły czy  konkurs związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Atrybutem naszego rajdu jest oczywiście parasol, a wśród nich konkursowe parasole, które są oceniane na mecie przez jury. Mieliśmy już jesienne parasole, eleganckie, andrzejkowe, bajkowe, zimowe itd.

Niestety, pandemia uniemożliwia nam wspólny udział we wspomnianych formach aktywności turystycznej, a także organizacji kolejnego Rajdu Parasolowego, ale liczymy, że już wkrótce spotkamy się na turystycznych szlakach.

W galerii prezentujemy namiastkę tego, gdzie byliśmy i co widzieliśmy. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.