• Pasowanie na ucznia szkoły

• Uroczystość pasowania na uczniów kl. I na stałe została włączona do kalendarza imprez szkolnych. W naszej szkole ta uroczystość już od kilku lat połączona jest z akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci – pierwszoklasistów, ale także ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Uczniowie klasy pierwszej odświętnie ubrani przedstawiają program artystyczny, w którym prezentują swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Zapewniają również, że znają szkolna rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. Najważniejszym momentem uroczystości jest złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowania na uczniów, którego dokonuje Dyrektor szkoły poprzez dotknięcie ołówkiem ramion dzieci. W niezwykle podniosłej atmosferze przed sztandarem szkoły uczniowie ślubują być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. W ten sposób pierwszoklasiści zostają oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki przygotowane przez rodziców. Ten dzień pozostaje na długo w pamięci nas wszystkich.