• Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

• Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!”

Głównym celem projektu jest uczczenie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a także przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania tej rocznicy i zachowanie pamięci o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. W ramach projekt będziemy realizować zadania, według harmonogramu ustalonego przez pomysłodawców przedsięwzięcia.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie http://pamiec81.pl

• Pierwsze zadanie w ramach projektu zrealizowane!

• W naszej szkole, obok pokoju nauczycielskiego, powstał kącik patriotyczno – historyczny pt. „40. lat po stanie wojennym”. Na przygotowanej wystawie zostały zaprezentowane nie tylko ilustracje i materiały przybliżające wprowadzenie przez komunistów stanu wojennego, ale również  przedmioty codziennego użytku i elementy wyposażenia wnętrz, które zdobiły mieszkania Polaków w latach osiemdziesiątych XX wieku.

• Projekcja filmu "Nie zabierajcie mamy”

• W dniach 19 oraz 21 października uczniowie  klas  VIII a i VIII b, VII, VI w ramach realizacji projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 –  Pamiętamy!”obejrzeli film dokumentalny pt. "Nie zabierajcie mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek "Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).

• Rocznica Stanu Wojennego

• "W poniedziałek 13 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Był to jeden z elementów udziału w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy!
          Nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w kameralnym gronie wokół kącika historyczno - patriotycznego, by przy zapalonych świecach porozmawiać o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat.
          Prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom najważniejsze fakty historyczne a poruszająca recytacja poezji pomogła lepiej zrozumieć atmosferę tamtych dni. Na koniec uczniowie wysłuchali piosenki "Mury" Jacka Kaczmarskiego i obejrzeli archiwalne zdjęcia. Pełna powagi postawa uczniów świadczyła o tym, że spotkanie było interesujące, ważne i potrzebne."

• Laurka dla bohatera stanu wojennego

• W odpowiedzi na zaproszenie p. Alicji Janowskiej, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, nasi uczniowie zrealizowali  dodatkowe zadanie projektowe – przygotowali Laurki dla bohatera stanu wojennego. Dzieła te zostaną wręczone podczas podsumowania projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej  mówią kamienie" tym, którzy  swoją postawą i działaniem w latach 1981-83 dali młodemu pokoleniu przykład bezkompromisowej walki w obronie wolności i wiary.