W sercu króla
Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach od września 2019 r. uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu Erasmus Plus. Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Partnerskimi szkołami, z którymi nasza szkoła realizuje projekt pt. ‘In the King’s Heart’ – „W Sercu Króla” są dwie szkoły włoskie: Szkołą San Giovani Bosco w Foggi, oraz Institutio Comprensivo Aldo Moro w miejscowości Stornarella – Ordona. Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Aleksandra Niesmaczna.
Galeria zdjęć oraz filmy
- Erasmus+ "W sercu króla". 18 - 21 stycznia
- Erasmus+. Film - Koronacja Cesarza.
- Erasmus+ "W sercu króla". 13-16 grudnia
- Erasmus+ "W sercu króla". 13-16 grudnia - taniec
- Erasmus+. Film - Taniec średniowieczny
- Erasmus+ "W sercu króla". Mapa ukazująca miejsca w Polsce i we Włoszech.
- Erasmus+ "W sercu króla". 17-21 maja
- Erasmus+ "W sercu króla" - Logo projektu
- Erasmus+ "W sercu króla" - prace uczniów
- Erasmus+ "W sercu króla" - Wizyta w Czarodziejskiej Zagrodzie
- Erasmus+ "W sercu króla" - Zrozumienie pojęcia Inności
- Erasmus + "W sercu króla". Wizyta Włochy
- Erasmus+ "W sercu króla" - Rezultat działań
Drzewo genealogiczne Fryderyka II Hohenstaufa
Podczas studiowania tła historycznego epoki średniowiecza, uczniowie prześledzili korzenie rodzinne Fryderyka II. Rezultatem jest plakat - Drzewo genealogiczne. Zgłębiając wiedzę na temat krajów i kultury szkół partnerskich, uczniowi przygotowali również plakat o regionie Sycylii.
Średniowieczne naczynia liturgiczne
W ramach realizacji projektu Erasmus+ najmłodsi uczniowie naszej szkoły, badając tło epoki średniowiecza, skupili się na analizie dzieł sztuki sakralnej. Naczynia liturgiczne z czasów średniowiecza służyły do przechowywania wina, wody, olejków i hostii oraz do wykonywania czynności związanych z odprawianiem mszy jak obmywanie rąk. Romańskie kielichy z XII w. były metalowe, srebrne, pozłacane, czasem ozdabiane kamieniami , a czasem dekorowane motywami z Biblii. Uczniowie wykonali naczynia liturgiczne - kielichy mszalne z plasteliny w formie płaskorzeźby. Naczynia zostały pomalowane złotą farbą i udekorowane ozdobnymi kamieniami.
"Medieval fashion"- "Moda średniowieczna" Konkurs Plastyczny
W ramach realizacji projektu Erasmus+ "W sercu króla" uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym "Moda średniowieczna". Aby poszerzyć wiedzę na temat epoki średniowiecza uczniowie naszej szkoły przeprowadzili historyczne badania związane z modą średniowiecza. Poprzez użycie różnych technik uczniowie stworzyli prace plastyczne przedstawiające różne ubiory z tamtej epoki.
Portret Fryderyka II Hohenstaufa
Podczas zajęć artystycznych uczniowie zdobyli wiedzę na temat malarstwa średniowiecznego. Zajęcia artystyczne pozwoliły uczniom rozwijać kreatywność oraz odkrywać nowe talenty. Uczniowie dowiedzieli się, że typowe cechy malarstwa średniowiecznego to: płaskie postacie, czyste kolory, złote lub błękitne tło, uproszczenie i schematyzm w ukazaniu postaci. Dzieci namalowały portret Fryderyka II Hohenstaufa. Mimo, iż uczniowie stosowali te same techniki - typowe dla malarstwa średniowiecznego, każdy stworzył pracę plastyczną typową dla niego, zgodnie z zasadą, że każdy twórca ma swój własny, niepowtarzalny styl.
Średniowieczny ozdobny inicjał
Badając tło epoki średniowiecza, uczniowie wykonali, ozdobne średniowieczne inicjały udekorowane wzorami roślinnymi lub zoomoficznymi.
Portal romański
Kolejne plastyczne zadanie wykonane przez uczniów, to romański portal - dekoracyjne obramowanie drzwi wejściowych.
Średniowieczny błazen dworski
Najmłodsi uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające średniowiecznego błazna.
Konkurs plastyczny LOGO PROJEKTU
W ramach realizacji działań projektowych odbył się wewnątrzszkolny konkurs plastyczny "LOGO PROJEKTU - In the King’s Heart".
Mobilność wirtualna 17-21 maja 2021
W dniach 17- 21 maja 2021r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach wirtualna mobilność związana z realizacją projektu "In the King’s Heart" – "W Sercu Króla". W wizycie uczestniczyły dwie instytucje partnerskie: Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach, Institutio Comprensivo "Aldo Moro", oraz szkoła będąca koordynatorem projektu: Scuola Primaria e dell’Infanzia “San Giovanni Bosco” W trakcie szokleniowej, pięciodniowej wizyty, przeprowadzone zostały wykłady i prezentacje na temat badań historycznych tła epoki średniowiecza oraz przedstawiona zostła sylwetka legendarnego cesarza - Fryderyka II Hohenstaufa - postać, która przewodzi tematyce realizowanego projektu. Prezentacje i wykłady przeprowadziła Aleksandra Niesmaczna – koordynator projektu Szoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach. W wizycie uczestniczyło: 46 nauczycieli z wszystkich szkół realizujących projekt.
W trakcie wizyty szkoleniowej obejrzeliśmy prezentacje o nastepującej tematyce: Nasz kraj - Polska, Nasza Szkoła, Gmina Kłomnice, Jasna Góra, Szlakiem Orlich Gniazd, Kraków - średniowieczne miasto Polski, Heroiczna obrona Głogowa - śladami przodków Fryderyka, Interpretacja książki prof. Jerzego Hauzińskiego "Fryderyk II Hohenstauf. Cesarz Rzymski". Lekcje na temat różnic i podobieństw w różnych kulturach. Badania historyczne tła epoki średniowiecza w praktyce. Działania uczniów. Zaprezentowane zostały również nastepujące filmy: Nasza szkoła, Jasna Góra, Spotkanie z Fryderykiem. Odyły się też wirtualne podróże poprzez Polskę, Kraków, naszą szkołę i gminę.
Wizyta w Czarodziejskiej Zagrodzie
Dnia 11.12.2019r., w ramach realizacji projektu Erasmus+, grupa uczniów klas VI udała się do Poraja, do Czarodziejskiej Zagrody - Pracowni Ceramiki. Jednym z celów naszych badań historycznych jest rekonstrukcja różnych sfer życia codziennego ludzi z epoki średniowiecza ( czasów życia cesarz Fryderyka II Hohenstaufa). W tło epoki średniowiecza jasno wpisuje się garncarstwo i ceramika, które pozwoliły ludziom z powszechnie dostępnej gliny wytworzyć naczynia o najróżniejszych kształtach. Uczniowie własnoręcznie wykonali naczynia metodą zwijania długiego wałka gliny w spiralę, po to by ścianki tworzyły się równomiernie. Po wysuszeniu naczynia są wypalane w piecu i pokrywane szkliwem. Uczniowie mieli też możliwość pogłębić wiedzę na temat pradawnych sposobów mielenia ziarna podczas wizyty w Starym Młynie Muzeum Rzemiosł w Żarkach.
Lekcje - Zrozumienie pojęcia Inności
Jednym z celów projektu jest zrozumienie pojęcia "Inności" oraz rozpoznanie wspólnych i różnych elementów danej kultury. Porównując różne tradycje, uczniowie z szóstej i z siódmych klas przygotowali lekcje plastyki na temat kolorów i ich znaczenia w różnych krajach. Uczniowie zrozumieli , że ważne jest poznanie tradycji w różnych krajach ponieważ każde państwo ma swoją własna kulturę i tradycje. Pomimo, iż używamy tych samych barw, maja one w różnych krajach, różne znaczenie. Jeśli chcemy zrozumieć siebie nawzajem, powinniśmy poznać różnice i je uszanować. Uczniowi stworzyli mapę myśli i burzę mózgu poszukując znaczenia kolorów w różnych kulturach i krajach. Kolejnym krokiem było stworzenie barwnego, papierowego miasteczka składającego się z różnych domków i kamienic usytuowanych na jednej ulicy. Nasze miasteczko jest symbolem wzajemnej współpracy i tolerancji, pomimo istniejących między nami różnic.
Analizując różnice i podobieństwa kulturowe, odbyły się lekcje na temat świąt wielkanocnych Uczniowie przygotowali prezentacje, plakaty. Na lekcjach przeprowadzono "burzę mózgów".
Mobilność wirtualna 13-16 grudnia 2021 r.
W dniach 13 - 16 grudnia 2021r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach odbyła się kolejna mobilność wirtualna związana z realizacją projektu "In the King’s Heart" – "W Sercu Króla". Tym razem, to nasza szkoła miała przyjemność być gospodarzem spotkania. W wizycie uczestniczyły: szkoła San Giovani Bosco w Foggi, we Włoszech, oraz Institutio Comprensivo Aldo Moro w miejscowości Stornarella – Ordona we Włoszech. Z naszej szkoły w wizycie uczestniczyło 20 uczniów z klas trzeciej i czwartej oraz 2 nauczycieli. Temat wizyty brzmiał: "Following Frederick II - śladami Fryderyka II Hohenstaufa". W trakcie czterodniowego spotkania nasi uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali szkołę w Witkowicach wyświetlając prezentację w programie Powerpoint. W drugiej części spotkania uczniowie zaangażowaniu w działania projektowe mieli możliwość przedstawienia się i zaprosili gości na wirtualna podróż po naszej szkole. Wspólnie z naszymi włoskimi partnerami udaliśmy się też w wirtualną podróż po Jasnej Górze. Uczniowie komunikowali się w języku angielskim. W kolejnym dniu uczniowie klasy czwartej za pomocą prezentacji Powerpoint przedstawili rezultaty badań historycznych na temat epoki średniowiecza i postaci cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Uczniowie zaprezentowali również film przedstawiający fakty z życia Fryderyka. Film ten został nakręcony przez uczniów. W kolejnej części spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych wykonując insygnia władzy królewskiej. W następnym dniu odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali modele zamków średniowiecznych, a w kolejnych warsztatach przygotowali pokaz średniowiecznego tańca dworskiego. Uczniowie klasy trzeciej ,pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Grzesik przygotowali układ taneczny i zachwycili wszystkich pięknymi, średniowiecznymi strojami. W ostatnim dniu wizyty, uczniowie wszystkich szkół zaprezentowali rezultaty swoich działań. W wizycie wzięło udział 60 uczniów z wszystkich krajów współpracujących w realizacji projektu. Działania uczniów w naszej szkole nadzorowała pani Sylwia Hadaś i koordynator projektu Aleksandra Niesmaczna.
Mobilność wirtualna 18 - 21 stycznia 2022 r. Koronacja Cesarza
W dniach 18 - 21 stycznia 2022 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Witkowicach ostatnia już mobilność wirtualna projektu "W Sercu Króla". Tym razem udaliśmy się do szkoły San Giovani Bosco w Foggi. Mobilność ta, była ostatnią wizytą, podsumowującą wszystkie działania projektowe. W pierwszym dniu spotkania, uczniowie ze szkoły San Giovani Bosco zaprezentowali paradę historyczna oraz odczytali edykt z czasów cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. W następnym dniu, kolejna zaprzyjaźniona szkoła - Institutio Aldo Moro z miejscowości Stornarella - Ordona zaprezentowała przedstawienie teatralne - scenkę z życia cesarza: "Narodziny Fryderyka". W kolejnym dniu, po przywitaniu wszystkich uczestników przez panią Dyrektor Dorotę Kowalik, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali pantomimę "Koronacja Cesarza". Uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Jastrzębskiej, w przepięknym strojach i w średniowiecznej scenerii, przedstawili ważny moment w dziejach historii cesarza Fryderyka. Uczniowie wcielili się w postaci historyczne a wzniosły nastrój wydarzenia podkreśliła przepiękna muzyka - "Hymn koronacyjny" Haendela. Przedstawienie upiększyły tańce średniowieczne wykonane przez uczennice klasy trzeciej i siódmej naszej szkoły, przygotowane pod kierunkiem pani Doroty Grzesik i Aleksandry Niesmacznej. W ostatnim dniu wizyty, uczniowie szkoły San Giovani Bosco zaprosili wszystkich na średniowieczny bankiet na dworze cesarza, któremu towarzyszyły średniowieczne tańce i muzyka. Nad całością przebiegu mobilności czuwała koordynator projektu w naszej szkole - pani Aleksandra Niesmaczna. W taki oto sposób, nasza dwu i pół-letnia podróż z włoskimi przyjaciółmi do epoki średniowiecza dobiegła końca. Projekt pozwolił nam poszerzyć wiedzę, poznać tradycję, kulturę i historię innych krajów, rozwinął nasze kompetencje językowe i informatyczne. Technologia była jedynym, możliwym narzędziem komunikacji w trudnej na całym świecie sytuacji. Pomimo dzielącej nas odległości, nawiązaliśmy przyjaźnie i relacje, które pozostaną na długo w naszej pamięci. Nasze działania zostały utrwalone w fotografii i filmach prezentowanych na stronach internetowych: platformie eTwinning, platformie Edmondo, włoskiej stronie internetowej projektu "Nel Cuore del Sovrano", na stronie internetowej naszej szkoły, w lokalnej prasie, na wystawkach szkolnych. Niebawem, efekty naszych działań zostaną zapisane na łamach tworzonego ebooka.
p. Aleksandra Niesmaczna
Wystawa plastyczna "W sercu Króla"- Rezultaty działań
W naszej szkole stworzona została wystawa przedstawiająca efekty działań projektu "W Sercu Króla". Wystawa prezentuje prace uczniów wykonane w trakcie trwania projektu: portrety cesarza, naczynia liturgiczne, inicjały średniowieczne, portale romańskie, portrety średniowiecznego błazna dworskiego, modele zamków średniowiecznych, broń z epoki średniowiecza, insygnia władzy królewskiej, kostiumy średniowieczne, mapę prezentującą miejsca w Polsce i we Włoszech związane z postacią Fryderyka II Hohenstaufa lub z epoką średniowiecza, rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu "Koronacja cesarza". Niektóre rekwizyty i stroje sceniczne wykonał uczeń klasy 8a - Przemysław Ingier.
p. Aleksandra Niesmaczna