• XXV Jubileuszowy Rajd Parasolowy

06.12.2023

W sobotni poranek, 18 listopada uczniowie i ich opiekunowie ze szkół powiatu częstochowskiego wyruszyli na trasę XXV Jubileuszowego Rajdu Parasolowego. Meta tego cyklicznego wydarzenia mieści się w naszej gościnnej szkole w Witkowicach, a główne cele to: promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, nawiązywanie kontaktów koleżeńskich z  rówieśnikami, poznawanie ciekawych miejsc naszej Małej Ojczyzny. Rajd Parasolowy organizujemy od 1997 roku. To efekt owocnej współpracy z  Oddziałem Regionalnym PTTK w Częstochowie, którego prezesem jestp. Lech Tota. Wsparcie finansowe otrzymujemy od  Urzędu Miasta w Częstochowie (Wydział Kultury i Sportu) oraz Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Dla pasjonatów pieszych wędrówek przygotowaliśmy w tym roku dwie urokliwe trasy rajdowe.

Pierwsza  prowadziła z Wancerzowa przez Cegielnię, Przybyłów, Niwki do Witkowic. Opiekunami na tym szlaku były p. Dorota Śliwakowska i p. Dagmara Nitecka. Na miejscu zbiórki, czyli parkingu przy klasztorze w Wancerzowie, turyści wysłuchali ciekawostek związanych z historią tej zabytkowej świątyni.  Grupę na trasie nr 2 prowadziła p. Aldona Siemińska. Uczestnicy wyruszyli z Rzek Wielkich przez Chmielarze i dotarli do Parku
            im. Braci Reszke w Garnku. Tam, przy tablicy upamiętniającej rodzeństwo słynnych śpiewaków operowych – Jana, Edwarda i Józefinę, p. Siemińska przybliżyła zebranym historię rodu Reszków. Po krótkim odpoczynku oraz pamiątkowych zdjęciach uczestnicy zostali dowiezieni autobusem do Witkowic. Obie grupy niemal jednocześnie dotarły na metę jubileuszowego rajdu.
            Wszystkich przybyłych do naszej szkoły gości serdecznie powitała p. dyrektor Dorota Kowalik. Natomiast panie z obsługi tradycyjnie już zadbały o to,  aby nieco strudzeni wędrowcy  mogli skosztować pysznej pieczonej kiełbaski i ciepłej herbaty. Turyści zawsze  pojawiają się na mecie z dużą dozą humoru i aktywnie uczestniczą w przygotowanych przez organizatorów różnorodnych konkursach rajdowych, a jest ich dużo. W tym roku to konkursy:  wiedzy wszelakiej... nie zawsze poważnej; plastyczny; na miniaturowy jubileuszowy parasol wykonany własnoręcznie dowolną techniką; na turystyczną jubileuszową piosenkę ułożoną przez uczestników w trakcie rajdu oraz konkurs polegający na umiejętności odczytania zaszyfrowanego hasła. Równocześnie w sali gimnastycznej uczniowie mogli sprawdzić swoją zręczność, uczestnicząc w ciekawych konkurencjach sprawnościowych, które przygotowała i prowadziła p. Monika Kobiałka. O odpowiednie nagłośnienie, niezwykle istotne przy tak licznej grupie, zadbał p. Adam Burzyński. Bardzo pomocni w czasie organizacji i przebiegu Rajdu Parasolowego byli uczniowie kl. VII: Laura Nocuń, Weronika Chrapońska, Zuzanna Kwarciak, Wiktoria Herman oraz  Mateusz Kowalczyk. Na zakończenie tej jubileuszowej imprezy turystycznej  p. Dorota Kowalik – dyrektor szkoły oraz p. Lech Tota – prezes OR PTTK podziękowali zebranym za udział w rajdzie oraz wręczyli nagrody zwycięzcom  przeprowadzonych konkursów.  Z okazji pięknego jubileuszu miłym akcentem było  przekazanie przez p. dyrektor  wszystkim szkołom oraz p. Lechowi Tocie  pamiątkowych statuetek, które wykonała p. Aleksandra Niesmaczna.
            “Parasolki” od początku cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodzi wysoka frekwencja i miłe słowa, a także podziękowania zamieszczane corocznie w naszej turystycznej kronice. Należy podkreślić, że sprawne przeprowadzenie rajdu nie byłoby możliwe bez zaangażowania nauczycieli, wszystkich pracowników obsługi, a także uczniów.  Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!