- godzina 9:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Witkowicach,
- około godziny 10:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Witkowicach.
- godzina 9:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Witkowicach,
- około godziny 10:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Witkowicach.
Tradycyjnie już odśpiewaniem hymnu państwowego i przekazaniem sztandaru szkoły rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Chorąży – Kuba Smolarczyk – zgodnie z ceremoniałem szkoły przekazał sztandar nowemu chorążemu. Tę zaszczytną funkcję w roku szkolnym 2024/2025 będzie pełnił Dawid Gnoiński, który w imieniu pocztu sztandarowego złożył ślubowanie:
W imieniu szkolnej społeczności przyjmujemy sztandar i zapewniamy,
że będziemy go wysoko nieść, szanować i uczynimy wszystko,
aby wyrastać na prawych obywateli naszej ojczyzny.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Dorota Kowalik. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak wiele uczniowie osiągnęli w minionym roku, wyrażając dumę z ich wysiłków i zaangażowania. Pani dyrektor podsumowała również całoroczną pracę naszej placówki. Następnie przyszedł czas na wręczanie dyplomów i świadectw, a także nagród ufundowanych przez Sołectwo Witkowice.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim zebranym, aby rozpoczynające się wakacje były czasem wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku, a każdy dzień witał wszystkich słońcem i przygodą.
W czwartek 20 czerwca br. w Naszej Szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów ósmej klasy. Wychowawczynią w klasach młodszych była Pani Agata Mielczarek, a w klasach IV-VIII Pani Monika Kobiałka.
Podczas części artystycznej ósmoklasiści z nauczycielami zatańczyli Poloneza, na wesoło podziękowali p. dyrektor, wychowawcom i nauczycielom za przekazaną wiedzę, życzliwość i wsparcie w trudnych momentach uczniowskiego życia. Przedstawiciele klasy siódmej przygotowali dla absolwentów słowa pożegnania, serdeczne życzenia oraz upominki. Naszym drogim absolwentom życzymy wspaniałych wakacji i realizacji planów na dalsze etapy edukacji.
18 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona - Jana Kochanowskiego. Głównym celem uroczystości było rozbudzanie w uczniach zainteresowania twórczością renesansowego poety, zachowanie ciągłości tradycji szkolnej, a także stymulowanie kreatywności i pomysłowości uczniów.
Z tej okazji została przygotowana całodzienna rywalizacja między klasami IV – VIII o statuetkę Jana Kochanowskiego.Uczniowie brali udział w kilku konkursach, za które przyznawane były punkty. W celu pogłębienia i utrwalenia wiadomości dotyczących życia i twórczości naszego patrona, wszyscy odbyli wirtualną wycieczkę do Muzeum biograficznego poświęconego Janowi Kochanowskiemu w Czarnolesie. Zgromadzono tam wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety. Prezentowany materiał należało obejrzeć bardzo uważnie, ponieważ na jego podstawie został przygotowany quiz, w którym brały udział trzyosobowe reprezentacje klas.
Również w ramach rywalizacji młodzież miała przygotować plakat z hasłem pochodzącym z twórczości naszego patrona, a także zaprezentować w dowolnej formie jeden z jego utworów.
Ciekawym zadaniem konkursowym było przygotowanie stołu staropolskiego. Zadanie zostało wykonane na medal, stoły prezentowały się znakomicie i były suto zastawione. Znalazły się na nich: drożdżówki, rogale, domowe wędliny, pasztety, kasze, miód, orzechy, a zapach świeżo upieczonego chleba rozchodził się po całej szkole. Całości dopełniały piękne dekoracje ze świeżych ziół, zbóżi kwiatów.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że w tym roku statuetka powędruje do klasy IV. Gratulujemy!
Dzień Patrona był okazją do integracji naszej społeczności szkolnej i obcowania z kulturą staropolską.
W tym roku przypada 1058. rocznica przyjęcia przez Mieszka I chrztu, który miał miejsce najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. W Polsce wydarzenie to obchodzimy od 2019 roku – wtedy to Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski.
W naszej szkole z wielką radością celebrowaliśmy ten dzień. Była do doskonała okazja do refleksji nad naszym dziedzictwem oraz wartościami, które przez wieki kształtowały nasz kraj. Społeczność szkolna miała okazję zobaczyć niezwykłe widowisko muzyczno-teatralne, nawiązujące do okoliczności chrztu Polski, przygotowane przez nauczycielki języka polskiego: p. Katarzynę Jastrzębską i p. Joannę Tomaszewską-Kubik. Poza poszerzeniem wiedzy historycznej, uczniowie mieli okazję poznać legendę O Piaście Kołodzieju, a także zobaczyć stare zwyczaje m.in. obrzęd postrzyżyn.
Szybkie przemiany obyczajowe, a także zmiana stylu życia na polskiej wsi, spowodowały powolne zanikanie dawnych zwyczajów. Niektóre z nich przetrwały jedynie w repertuarze zespołów ludowych. Chcąc przybliżyć naszym uczniom i zaprzyjaźnionym przedszkolakom jak wyglądało dawniej darcie pierza, zaprosiliśmy do naszej szkoły Zespół Obrzędowy „Grusza”.
Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w wiejską izbę, w której wokół stołu zasiadło kilkanaście kobiet ubranych w pięknie białe bluzki, kolorowe spódnice i chustki na głowach. Przed paniami stanęły miski, do których trafiały odarte części piór. Puch odkładały osobno. Podczas tego wspaniałego widowiska folklorystycznego mogliśmy usłyszeć: język gwarowy, ludowe przyśpiewki, dźwięki akordeonu i podziwiać tradycyjne tańce.
Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli zobaczyć jeden ze zwyczajów polskiej wsi. Przekonać się, że dawniej sąsiedzi chętnie się odwiedzali, a wzajemne pomaganie było rzeczą normalną.
W dniu 14.06.2024 r. uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do JuraParku w Krasiejowie. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów. Wzdłuż trasy zwiedzania dzieci miały okazję zobaczyć wiele realistycznych modeli gadów i płazów oraz obejrzeć plansze z fotografiami środowisk roślinnych charakterystycznych dla ery dinozaurów.
Uczniowie zwiedzili również Pawilon Paleontologiczny, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Kolejnym niezwykłym miejscem w JuraParku był Multimedialny Tunel Czasu. Na pokładzie Kapsuły Czasu dzieci mogły podziwiać sceny przedstawiające kształtowanie się Ziemi oraz rozwój wielu gatunków zwierząt. Piękna pogoda oraz radosny nastrój towarzyszył wszystkim przez całą wycieczkę.
14 czerwca był dniem pełnym wrażeń, ponieważ pojechaliśmy w wyprawę do Zoo w Borysewie oraz Term Uniejów.
Ogród Zoologiczny Zoo Borysew powstał w 2008 roku, jest to niezwykłe miejsce w centralnej Polsce, gdzie na 25 hektarach żyje ok. 500 zwierząt reprezentujących 90 gatunków z 5 kontynentów. Jest Ogród Zoologiczny charakteryzujący się hodowlą wielu niezwykłych gatunków białych zwierząt. W Ogrodzie –możemy zobaczyć białe tygrysy bengalskie i białe lwy. Wyjątkowa aranżacja przestrzeni, niezapomniane atrakcje, bliskość natury to powody, dla których ZOO Borysew stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce.
Następnie udaliśmy się do Uniejowa gdzie czekały na nas różne atrakcje z licznymi basenami i zjeżdżalniami, rwącą rzeką i wiele innych.
13 czerwca 2024 roku uczniowie klas 0 – III obejrzeli spektakl teatralny pt. ”Palce lizać” w wykonaniu i reżyserii byłych absolwentów szkół gminy Kłomnice. Spektakl wystawiany był w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach. Dzieci z radością i zainteresowaniem śledziły akcję i żywo reagowały na wesołe scenki. Po przedstawieniu obejrzały wystawę prac plastycznych prezentowanych na korytarzu budynku.
12 czerwca 2024 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość związana z Dniem Matki i Ojca. Wszyscy uczniowie zaprosili swoich rodziców na część artystyczną i poczęstunek. Przybyło wielu rodziców, jak również babcie i dziadkowie. Wszystkim bardzo podobały się występy uczniów, a słodki poczęstunek znikał ze stołów w miłej atmosferze rozmów i śmiechów.
Miło szaleć, kiedy czas po temu…
(Jan Kochanowski Pieśń XX)
W stu procentach zgadzamy się ze słowami naszego patrona Jana Kochanowskiego, dlatego też 1 czerwca w naszej szkole był dniem niezwykle wesołym, pełnym atrakcji i zabawy. Przede wszystkim różnił się od zwykłego dnia spędzonego w ławce.
Uczniowie poszczególnych klas wspólnie z wychowawcami organizowali czas spędzony w szkole według własnych pomysłów. Było oglądanie ciekawych filmów, granie w gry planszowe, konkursy i zabawy, rozmowy. Dzieciom, szczególnie z klas młodszych, bardzo spodobała się zabawa na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach, które ustawione były w sali gimnastycznej. Wszyscy uczniowie mogli się poczęstować watą cukrową, którą ufundowała Rada Rodziców.
To był bardzo udany dzień!!!
24 maja 2024 roku uczniowie klas IV, V i VII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. O godzinie 6.00 rozpoczęliśmy podróż autokarem do naszej stolicy. Po przyjeździe uczniowie zwiedzali Łazienki Królewskie razem z panią przewodnik, która ciekawie opowiadała o Warszawie. Widzieliśmy Pomnik Fryderyka Chopina gdzie latem odbywają się koncerty plenerowe. Łazienki Królewskie to perła wśród warszawskich parków. Spacerując po malowniczych alejkach parku, zwróciliśmy uwagę na bogactwo przyrody, architektury oraz fascynującą historię tego miejsca.
Następnym punktem programu był spacer po Bulwarach Wiślanych. Pani przewodnik opowiadała nam o syrenie, która stała się symbolem Warszawy. Stojący nad Wisłą pomnik Warszawskiej Syrenki ma rysy twarzy Krystyny Krahelskiej walczącej w powstaniu warszawskim autorki znanej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Z perspektywy Wiślanych Bulwarów podziwialiśmy Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, Uniwersytet Warszawski i jego kampus studencki, Bibliotekę Uniwersytecką i centrum Warszawy. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, mogliśmy zobaczyć Pałac Prezydencki, który od 1994 roku jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Na trasie naszego spaceru był Zamek Królewski położony na wiślanej skarpie był najważniejszą królewską rezydencją. Na Placu Zamkowym stoi wysoka na 22 metry Kolumna Zygmunta III Wazy. Zwiedzaliśmy warszawską Starówkę otoczoną zabytkowymi kamienicami, na której znajduje się Pomnik Syrenki. Przechodząc wzdłuż murów obronnych Starego Miasta dotarliśmy do Pomnika Małego Powstańca przy ulicy Podwale. Pomnik upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam poznaliśmy jego historię, a także z zainteresowaniem obserwowaliśmy żołnierzy pełniących honorową wartę. Spotkanie z panią przewodnik zakończyliśmy w Ogrodzie Saskim. Ta malownicza przestrzeń pełna zieleni, kwiatów i alejek jest idealnym miejscem na odpoczynek. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 30 piętra oglądaliśmy panoramę Warszawy. Dodatkową atrakcją był przejazd metrem. Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Fajerki, samowar, pogrzebacz, kołowrotek….obowiązkowe sprzęty domowe w gospodarstwach wiejskich sprzed kilkudziesięciu lat. Któż jednak dziś o nich pamięta?
Aby ocalić przeszłość od zapomnienia, społeczność naszej szkoły zaangażowała się w projekt, Edukacja Regionalna, którego celem było przybliżenie uczniom obrazu dawnej wsi. W ramach projektu została zorganizowana Izba Regionalna, na potrzeby której został zaaranżowany boks w szatni. W Izbie zgromadzono m.in. naczynia gliniane, bańki na mleko, kołowrotek, sernicę, maselnicę, piec, makatki, przetak, narzędzia rolnicze: sierpy, kosy, widły, brony. Izba posiada także „święty kąt” (domowy ołtarzyk), który niegdyś stanowił symboliczne miejsce w domu.
21 maja pojechaliśmy z dziewczętami naszej szkoły na Turniej Piłki Ręcznej w Widzowie. Nasze dziewczęta w składzie: Weronika Chrapońska, Patrycja Ziółkowska, Amelia Kuban, Zuzanna Kwarciak, Martyna Kubik, Karolina Musiał, Lena Rajca, Wiktoria Herman, Laura Nocuń, Zuzanna Jagiełło, zajęły III miejsce.
17 maja nasze dzieci brały udział w Powiatowym Biegu Przełajowym „Pro Memoria" w Przyrowie. Nasi reprezentanci pokazali z jak najlepszej strony. I miejsce zajęła Patrycja Ziółkowska, II miejsce zajęła Weronkia Chrapońska, V miejsce zajął Mikołaj Mazerant. Drużynowo nasza szkoła zajęła V miejsce.
8 kwietnia 2024 roku uczniowie klas młodszych i klasy 0 autokarem pojechali do Klubu Politechnik w Częstochowie na spektakl teatralno-musicalowy pt. „Królowa śniegu”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu głośno wykrzykując odpowiedzi na pytania zadawane przez aktorów, podpowiadając dobrym postaciom i krytykując złe postacie. Bezpiecznie i naładowani pozytywnymi emocjami wszyscy wrócili do szkoły.
21 marca 2024 roku miały miejsce obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Zadaniem każdej klasy od 0 do trzeciej było namalowanie, wycięcie symboli wiosny i stworzenie z nich kolażu. Po czym wszystkie plakaty zostały powieszone na górnym korytarzu. Następnie wszyscy razem obejrzeli film przyrodniczy ukazujący wiosnę w lesie, w ogrodzie i na łące. Przeprowadzony również został quiz wiedzowy dotyczący oznak wiosny. W tym dniu dzieci dobrze się bawiły.
15 marca 2024 roku uczniowie klas: pierwszej, drugiej i trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na wycieczkę do Sali Zabaw Lemon w Blachowni. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja grup oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Po miłym przywitaniu w sali i przypomnieniu zasad w niej panujących zaczęły się zabawy. Ekrany multimedialne, trampoliny, ściany wspinaczkowe, zjazdy na pontonach, mini pojazdy sprawiały uczestnikom wycieczki niezwykłą frajdę. W czasie zabaw uczniowie mieli przygotowane specjalne miejsce na odpoczynek oraz smaczne przekąski. To był bardzo udany wyjazd.
8 marca 2024 roku dla uczniów klas młodszych rodzice sfinansowali Dzień Kobiet. W każdej klasie wszystkie dzieci dostały upominki, a chłopcy złożyli życzenia dziewczynkom. Jedna godzina z zajęć została przeznaczona na wspólne zabawy i poczęstunek.
W dniu 29 lutego dziewczęta rozegrały Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej w Przyrowie. Uczestniczyły w nim 4 drużyny : Przyrów I, Przyrów II, Mstów i Witkowice. Zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym. Nasze dziewczęta w składzie: Weronika Chrapońska, Patrycja Ziółkowska, Amelia Kuban, Martyna Kubik, Lena Rajca, Karolina Musiał, Wiktoria Herman, Zuzanna Kwarciak, Zuzanna Jagiełło, Laura Nocuń wywalczyły I miejsce pokonując wszystkich rywali. Ponad to Weronika Chrapońska została królem strzelców.
Powered by aSc EduPage