• Erasmus +. Kolejna wizyta naszych uczniów, tym razem w Grecji.

11.04.2023

W dniach 26 marca – 1 kwietnia 5 uczniów z kl. VIII wraz z opiekunami udało się na kolejną wizytę w ramach europejskiego projektu Erasmus+ „A small choir for a great continent” – „Mały chór dla wielkiego kontynentu”. Tym razem gościliśmy na greckiej ziemi w szkole podstawowej w Patras.

Nasza przygoda zaczęła się od nocnego wylądowania na lotnisku w Atenach. Pierwszy dzień rozpoczął się od uroczystego powitania szkół z Hiszpanii, Grecji, Sycylii, Chorwacji i Polski. Mieliśmy okazję obejrzeć pokaz tradycyjnych tańców greckich, posłuchać regionalnych pieśni i skosztować krajowych przekąsek. Odbyły się pierwsze próby chóru w murach szkoły naszych gospodarzy: 35th Primary school in Patras. W dalszej części dnia zwiedzaliśmy miasto Patras. Poznając jego historię sięgającą czasów starożytnych obejrzeliśmy zabytki, tj. mury miasta z czasów romańskich, zamek, ruiny świątyni ku czci Ateny, szpital który projektował bajkopisarz Christian Andersen i wiele innych ciekawych miejsc. Tradycyjnie, uczestnicy projektu zostali powitani przez włodarza miasta, gdzie przekazano drobne upominki. Na zakończenie dnia braliśmy udział w warsztatach - każdy uczestnik projektu wykonał samodzielnie popularną w Grecji kukiełkę Karagiozis.

Drugiego dnia pobytu zawitaliśmy gościnnych progach kolejnej greckiej szkoły, która również pełniła rolę naszego gospodarza. Szkoła ta znajdowała się w mieście Egio. Zostaliśmy tam serdecznie powitani i ugoszczeni. Mieliśmy okazje podziwiać piękny program artystyczny. Po wspólnych próbach chóru , tańcach i zabawach integracyjnych na boisku szkolnym odbył się wieczorny koncert.

W ostatnich dniach pobytu mieliśmy okazję zwiedzić starożytne Delfy ze słynną wyrocznią delficką, miasta Nafpaktos i Kalavritę oraz obejrzeć w Patras kościół św.Andrzeja i sanktuarium w skale Mega Spileo. Na wycieczce tradycyjnym pociągiem Odontotos oglądaliśmy najpiękniejsze krajobrazy regionu, a w winiarni Achaia Clauss zapoznaliśmy się z XIX-wieczymi metodami wyrobu czerwonego wina. Najdokładniej historię starożytnej Grecji poznaliśmy w patraskim muzeum archeologicznym, gdzie oglądaliśmy wykopaliska ówczesnych domów, mozaiki, naczynia czy piękną biżuterię.

Razem z dziećmi i młodzieżą z Grecji, Chorwacji, Sycylii i Hiszpanii dużo ćwiczyliśmy do czwartkowego koncertu w auli uniwersyteckiej w Patras. Po występie zebraliśmy gromkie brawa i udaliśmy się na uroczystą kolację. W sobotę pożegnaliśmy się z Grecją, ale na zawsze już będziemy pamiętać pyszne obiady na plaży, szum lazurowego morza, wesołe tańce po kolacji oraz wszystkie wyjątkowe osoby, które mieliśmy przyjemność tam spotkać. Serdecznie dziękujemy naszym greckim gospodarzom za wspaniałe przygotowanie tej wizyty.