Aktualności
Dzień Matki
27.05.2022
Pożegnanie z Sycylią
13.06.2022Czas pożegnać piękną Sycylię.
Kolejne dni pobytu obfitowały w liczne próby chóru, występy w Pirandello i Saliceto school, koncerty: w Ragusa Ibla na Pola Square i w Comodo wTeatro Naselli. Były liczne poczęstunki, prezenty niespodzianki i ogromna życzliwość gospodarzy. Zwiedzaliśmy urokliwe miasto Ragusa Ibla i zamek Donnafugata z imponującym ogrodem. Byliśmy
w Damigella mill i Peace Pagoda. Na zakończenie pobytu wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w mobilności i wspólnie zatańczyli taniec Tarantella. Wieczorem czekała na nas wspaniała uczta - degustacja sycylijskich potraw i przepyszny tort. Nadszedł czas pożegnania, były ogromne emocje i łza zakręciła się w oku. Serdecznie dziękujemy gospodarzom za wspaniałe spędzony tydzień na sycylijskiej ziemi, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.10
Erasmus+ - "Mały chór na duży kontynent". Powitanie Sycylii cd...
24.05.2022Gorące, radosne i kolorowe powitanie uczestników projektu w szkole I. C. LUIGI PIRANDELLO COMISO na Sycylii.Gospodarze szkoły powitali wszystkich bardzo serdecznie. Przygotowali na tę okazję wiele atrakcji. Zaprezentowali typowy sycylijski taniec Tarantellę, do którego włączyli się również wszyscy goście. Odbyły się pierwsze próby chóru oraz zajęcia integracyjne dla uczniów.
12
Erasmus+ - "Mały chór na duży kontynent". Powitanie Sycylii.
23.05.2022Powitanie Sycylii.
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na Sycylię w ramach projektu Erasmus+ "Mały chór na duży kontynent". Po przylocie zwiedzali Katanię. Wieczorem nastąpiło przywitanie wszystkich szkół na lotnisku i przejazd do miasta Comiso, w którym znajduje się goszcząca szkoła.
3
Erasmus+ - "Mały chór na duży kontynent". Spotkanie mobilne.
22.05.2022Nasi uczniowie pracowicie pracują w ramach projektu Erasmus+ "Mały chór na duży kontynent". 17 maja odbyło się spotkanie wirtualne uczniów wszystkich szkół biorących udział w projekcie: z Polski, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w wirtualnych quizie za pomocą aplikacji: kahoot. Quiz obejmował wiedzę na temat Sycylii. Uczniowie doskonale się bawili.
4
Wycieczka patriotyczna do Warszawy.
18.05.2022O, miasto moje! O, Warszawo święta!
Skroń zniżam kornie do twoich kamieni,
Bo w każdym głazie czyjaś łza zaklęta,
I krew się czyjaś na każdym czerwieni!(Artur Oppman )
13 maja ósmoklasiści wraz z grupą nauczycieli, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę", odbyli wycieczkę do Warszawy. Główne punkty programu wyznaczały miejsca związane w szczególny sposób z tragicznym doświadczeniem II wojny światowej. Wzruszającym momentem było zapalenie zniczy na grobach: Alka, Rudego i Zośki – bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Byliśmy również pod Arsenałem.
7To tam właśnie, 26 marca 1943 roku, miała miejsce spektakularna operacja zorganizowana przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, której celem było uwolnienie Janka Bytnara „Rudego”, aresztowanego i brutalnie torturowanego przez Gestapo. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Muzeum Więzienia Pawiak, w którym m.in. zostaliśmy szczegółowo zapoznani z przebiegiem dnia aresztowanych, a także wysłuchaliśmy grypsów więziennych. Mogliśmy również obejrzeć najróżniejsze przedmioty wykonane przez więźniów. Silnym przeżyciem była dla nas wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Muzeum to mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha 25 i jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków.
Po południu udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy, na którym znajduje się Pomnik Polegli Niepokonani, a także spacerowaliśmy ulicami stolicy.
Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji.
Erasmus+ - "Mały chór na duży kontynent". Wyjazd Sycylia cd...
17.05.2022Uczniowie naszej szkoły przygotowują się do wyjazdu na Sycylię. Uczestniczą w wielu zadaniach mających na celu poznanie jej kultury. Ostatnio uczniowie klasy 5 wykonywali flagi Sycylii.
Erasmus+ - "Mały chór na duży kontynent". Wyjazd Sycylia
15.05.2022Uczniowie naszej szkoły przygotowują się do wyjazdu na Sycylię w ramach projektu Erasmus+. Jednym z zadań było wykonanie makiety wulkanu Etna oraz symulacja jego wybuchu. Uczniowie doskonale się bawili.
5
Przedstawienie pt. "Czucie i wiara". 2022 Rok Romantyzmu Polskiego
08.05.2022Rok 2022 to Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Ukazały się one w 1822 r. i to właśnie ta data uznawana jest za początek romantyzmu w Polsce.
12Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko - takie motto przyświecało przedstawieniu, w którym nasze uczennice i nasi uczniowie zaprezentowali fragmenty dzieł czołowych przedstawicieli wspomnianej epoki, m.in. "Balladyny" Juliusza Słowackiego, "Powrotu taty" i "Romantyczności" Adama Mickiewicza. Nie sposób tutaj pominąć Cypriana Kamila Norwida, malującego w "Mojej piosnce II" wzruszający obraz kraju rodzinnego - Polski. Popłynęły także strofy z naszej epopei narodowej - "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Przypomnieliśmy fragment nauki o grzeczności, wygłoszonej przez Sędziego Soplicę. Całości dopełniły malownicze opisy wschodu i zachodu słońca.
Na koniec dano hasło: "Poloneza czas zacząć!"Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa pokręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi.
Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,
Dano hasło, zaczęto taniec: on prowadzi.
"Pan Tadeusz" Ks. XII
I tak uczniowie kl. VIII zakończyli to wyjątkowe przedstawienie przepięknie zatańczonym polonezem. Niosła ich muzyka Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.
Występ dostarczył widzom - rodzicom, zaproszonym gościom, uczniom
i nauczycielom wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.Mamy nadzieję, że za sprawą tego spektaklu duch romantyzmu zagościł w murach naszej szkoły.
Program Erasmus+ - Wizyta w Czeskiej Lipie cd...
04.05.2022We wtorek udaliśmy się na zamek Sloup. Droga na zamek wiodła przez góry, lasy i skały, a po drodze mieliśmy dużo atrakcji. Pierwszy przystanek to zwiedzanie skalnej osady. Było tam całe mnóstwo kamiennych zakamarków, labiryntów i przejść. Znajdowała się tam również scena, która posłużyła nam do prezentacji artystycznych. Uczniowie z poszczególnych szkół śpiewali piosenki i grali w gry w mieszanych grupach. Później ruszyliśmy w górę, gdzie czekał na nas punkt widokowy ze wspaniałym widokiem na zamek i okolice. Z góry udaliśmy się w kierunku zamku zaliczając po drodze niezwykłą leśną huśtawkę, która spowodowała u niektórych osób nagły przypływ energii.
Żeby uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli o szkole, w kolejny dzień zostali zaproszeni na lekcje języka czeskiego, angielskiego, matematyki i techniki, gdzie mogli porównać sposób prowadzenia zajęć.
W czwartek pobudka już o 6.00, żeby zdążyć jeszcze zjeść śniadanie, bo czekał nas wyjazd do Pragi. Po dwugodzinnej jeździe dotarliśmy pod praski zamek, skąd rozpoczęliśmy zwiedzanie Pragi. Na zamku odwiedziliśmy takie miejsca jak Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, targ zamkowy, Złota Uliczka, a także byliśmy świadkami zmiany warty. Stamtąd udaliśmy się na Plac Staromiejski, gdzie m. in. mogliśmy zobaczyć najbardziej znany zegar w Czechach - Orloj. Ostatnim punktem wycieczki był Plac św. Wacława.
W piątek po śniadaniu ostatnie zakupy - komu zostały jeszcze korony, to chciał kupić jeszcze czeskie specjały - i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
12
Kampania "Pola Nadziei"
03.05.2022Kampania "Pola Nadziei" to ogólnoświatowa akcja na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Program został zapoczątkowany przez Fundację Marie Curie Cancer z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku "Pola Nadziei" to program ogólnopolski, którego koordynatorem jest Hospicjum św.Łukasza w Krakowie.
Szkoła Podstawowa w Witkowicach od wielu lat wspiera ideę bezinteresownej pomocy osobom chorym terminalnie,czego wyrazem są zakwitające na placu przed szkołą żonkile - symbol hospicjów z całego świata.
Konstytucja 3 maja
03.05.20223 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków - koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata.
Święto Konstytucji to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych i corocznie upamiętniany w naszej szkole.
Zaproszenie
28.04.2022Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko.
Adam Mickiewicz, RomantycznośćDyrektor Szkoły Podstawowej w Witkowicach, nauczyciele i uczniowie serdecznie zapraszają Rodziców i Wszystkich, którzy pragną poczuć klimat literatury XIX wieku, na spektakl pt. "Czucie i wiara". Przedstawienie, przygotowane na Rok Romantyzmu Polskiego 2022, odbędzie się 5 maja br. o godz. 17.00 na głównym korytarzu naszej szkoły.
Podczas spektaklu usłyszymy fragmenty utworów wybitnych przedstawicieli tej epoki - Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Cypriana Kamila Norwida. Całości dopełni nastrojowa muzyka i sceneria podkreślająca ducha romantyzmu.
Państwa obecność będzie dla nas zaszczytem.
Program Erasmus+ - Wizyta w Czeskiej Lipie
28.04.2022W ramach programu Erasmus+ delegacja naszej szkoły przebywa w Czeskiej Lipie. W pierwszym dniu wizyty poznaliśmy szkole oraz zwiedzaliśmy miasto. Drugi dzień przeznaczony był na warsztaty kulinarne. Piekliśmy wyborne ciasteczka oraz robiliśmy kanapki, które zostały zabrane na popołudniowa wycieczkę. Ale o tym później...
4
Memoriał Bogdana Tylikowskiego
26.04.2022I miejsce na XV Mistrzostwach Regionalnych w piłce nożnej chłopców SP "Memoriał Bogdana Tylikowskiego" .Drużyna SP Witkowice rywalizowała z SP Lgota Mała, SP Gidle i SP Widzów wychodząc ze wszystkich meczy zwycięsko, nie tracąc przy tym bramki. Ponadto najlepszym strzelcem turnieju został Kacper Jaros. SP Witkowice reprezentowali: Damian Knysak, Błażej Kubik, Bartosz Calkiewicz, Damian Kowalczyk, Kacper Jaros, Kacper Witczak Łukasz Gawroński, Krzysztof Grabowski, Michał Ligocki.
XVIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Kruszyna
07.04.2022
21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
24.03.2022Pierwszy Dzień Wiosny,czyli 21 marca, to również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dla chcących wyrazić solidarność z osobami z Trisomią, tradycją jest już zakładanie w tym dniu dwóch,lub trzech różnych kolorowych skarpetek. Wszystkie wyjątkowe dzieci i dorosłych, bogatszych o dodatkowy chromosom, serdecznie pozdrawiamy!
Pierwszy dzień wiosny
24.03.2022Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Wisława SzymborskaPierwszego dnia wiosny w naszej szkole przypadł finał Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Niezwykła podróż z bohaterami książek", w którym uczestniczyli uczniowie
kl. I - III. Rywalizacja miała głównie za zadanie popularyzowanie czytelnictwa oraz integrowanie zespołów klasowych. Różnorodne konkurencje pozwoliły uczniom na wykazanie się wiedzą dotyczącą przeczytanych lektur, umiejętnością współpracy w grupie, a także sprawnością fizyczną, gdyż wymagały tego przygotowane zadania. Wszyscy aktywnie włączyli się do zabawy, zdobywając punkty dla swojej drużyny.Przyszedł czas na podsumowanie i wręczenie nagród. Każda klasa otrzymała dyplom, a uczestnicy konkursu upominki.
12
Igrzyska Powiatu Częstochowskiego w piłce ręcznej dziewcząt
27.03.2022W dniu 18 marca 2022r w Lelowie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt z rocznika 2007- 2008. W zawodach wzięło udział 5 drużyn: Witkowice, Kruszyna, Widzów, Przyrów i Lelów. Nasze dziewczęta w składzie: Maja Aljewicz, Aleksandra Cierpiał, Nadia Górecka, Roksana Jagusiak, Anna Korgól, Natalia Kurzelewska, Klaudia Leśko, Kaja Łysakowska, Nikola Matuszczyk, Oliwia Mazerant, Malwina Robakowska zajęły 5 miejsce.
Archiwum Aktualności