• Dzień Babci i Dziadka

      20.01.2023

      Dnia 12 stycznia 2023 r.  świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole. Uczniowie klasy 0, I, II i III przygotowani przez swoje panie wychowawczynie (D. Grzesik, A. Szymczyk, M. Królik, A. Mielczarek) zaśpiewali przepiękne piosenki oraz recytowali wiersze dla Babć i Dziadków.  Uczniowie  przygotowali również dla naszych gości inscenizację bajki „Kraina Lodu 2” pod kierunkiem pani A. Niesmacznej.  Zgromadzeni na sali gimnastycznej dziadkowie , rodzice oraz uczniowie doświadczyli niezapomnianych wrażeń przenosząc się do zaczarowanej krainy Arendell. Wszyscy byli zachwyceni śpiewem i grą naszych aktorów  w składzie : Jgor Judek (żołnierz), Miłosz Robakowski (żołnierz), Mikołaj Witkowski (tata), Natalia Bieś( mała Elza), Hanna Kwarciak (mała Anna), Ignacy Litwiniak (żołnierz), Filip Flasza(żołnierz), Alicja Malec (Sven), Wojciech Kaczmarek (Olaf), Milena Owczarek (żywioł Wody), Marta Taranowicz (mama), Patrycja Ziółkowska (Elza), Zuzanna Kwarciak (Anna), Amelia Kuban (żywioł Ziemi), Weronika Chrapońska( Kristof), Laura Nocuń( konferansjerka), Zuzanna Jagiełło (narrator), Mikołaj Ingier( żywioł Ognia). Do niesamowitego nastroju  przedstawienia przyczyniła się  przepiękna scenografia, rekwizyty  oraz  stroje występujących. Na koniec wszyscy uczniowie odśpiewali na wszystkich Babć i Dziadków huczne „Sto lat” życząc im wszystkiego co najlepsze.  Gratulujemy wszytkim uczniom, którzy z dużym zaangażowaniem i pasją przyczynili się do tak wspaniałego występu!

     • Erasmus+ - wizyta uczniów naszej szkoły w Murcji w Hiszpanii.

      26.01.2023

      W dniach 11 – 17 grudnia 2022r. czworo uczniów naszej szkoły w składzie: Maja Kocik, Julita Płuszka, Natalia Pleśniak z kl. VIII oraz Kaja Motyl z kl. V  pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Beaty Góreckiej - Grabary udało się do hiszpańskiej szkoły w Murcji: CEIP Luis Costa. Mobilność projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – "Mały chór na wielki kontynent" rozpoczęła się od serdecznego i bardzo uroczystego powitania wszystkich szkół partnerskich z Chorwacji, Grecji, Włoch, dwóch szkół z Hiszpanii, dwóch szkół z Polski przez gospodarzy ze szkoły z Murcji. Szczególne wrażenie wywarł na nas taniec z flagami krajów biorących udział w projekcie.

      W dalszej części dnia miało miejsce uroczyste spotkanie w ratuszu miasta z panią burmistrz. Hiszpania przywitała nas słońcem i zachwyciła bożonarodzeniowym klimatem. Czas spędzaliśmy bardzo aktywnie. Odbyły się pierwsze próby chóru, zwiedzanie miasta Murcja, podziwianie szopek bożonarodzeniowych i udział w warsztatach tańca flamenco.

      Kolejne dni mobilności w Hiszpanii upłynęły w wyjątkowej atmosferze. Czas wypełniony był różnymi atrakcjami. Gospodarze zabrali nas do muzycznego muzeum etnograficznego znajdującego się w mieście Barranda. Podziwialiśmy tam instrumenty muzyczne ze wszystkich kontynentów. Zwiedzaliśmy Bazylikę  Vera Cruz w mieście Caravaca de la Cruz, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Zaprezentowaliśmy tam piosenki świąteczne. Koncert spotkał się z dużym uznaniem publiczności.

      Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum of the Huerta w Alcantarilla. Duże wrażenie wywarło na wszystkich zabytkowe miasto portowe Cartagena. Spotkaliśmy się tam z władzami miasta w ratuszu, zwiedzaliśmy teatr rzymski i podziwialiśmy widoki podczas rejsu statkiem. Udaliśmy się ponadto na mierzeję La Manga, gdzie poznaliśmy historię tego regionu i zobaczyliśmy latarnię morską Cabo de Palos.

      Ostatnie dni pobytu w Hiszpanii obfitowały w liczne atrakcje. Zwiedziliśmy pięknie udekorowanych szkołę, uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach i warsztatach. Uczyliśmy się tańca flamenco. Wiele emocji towarzyszyło zabawom na placu szkolnym. Wspólnie zaprezentowaliśmy w strojach świątecznych taniec do piosenki "A Million Dreams". Odbyły się dwa galowe koncerty. Miło spędziliśmy czas w Spa Balneario Leana w miasteczku Fortuna. Podczas uroczystej kolacji przyszedł czas na pożegnanie Murcji i naszych gospodarzy ze szkoły CEIP Luis Costa, którym serdecznie dziękujemy za gościnę i fantastycznie spędzony czas.

     • Wyjazd na Politechnikę Częstochowską

      08.12.2022

      Dnia 06.12.2022r. uczniowie klasy 3, 4, 5 i 6 uczestniczyli w ciekawych pokazach doświadczeń chemiczno-fizycznych przygotowanych przez pracowników Politechniki Częstochowskiej. Oczywiście w dniu swoich imienin  św. Mikołaj nie zapomniał o naszych uczniach i na koniec pokazów wręczył im upominki.
      Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego. Uczniowie m.in w bastionie św. Rocha zobaczyli makietę przedstawiającą oblężenie Jasnej Góry.

     • Mikołajki

      02.01.2023

      Nasza mikołajkowa wycieczka, tak długo wyczekiwana odbyła się 05 grudnia 2022r. Była  nietypowa, ponieważ spędzaliśmy czas w aktywny sposób. Zaczęliśmy od pobytu w Stacji Grawitacji w Częstochowie.  Dzieci robiły różne akrobacje pod bacznym okiem Instruktorów. Następnym punktem naszej wyprawy był Aquapark w Częstochowie, tam  również spędziliśmy czas na świetnej zabawie. Połączenie dobrej zabawy, z różnymi formami spędzania czasu wolnego oraz z doskonaleniem swoich fizycznych umiejętności jest możliwe i może przynieść wiele radości.

     • Andrzejki 2022

      01.12.2022

      Andrzejki 23 listopada wypadły wspaniale w naszej szkole. Wesołą zabawę dla uczniów klas IV-VIII przygotował Samorząd Uczniowski. Były wróżby, wspólne zabawy tj: przeciągnie liny, krzesła, taniec belgijka i kowbojka, limbo, zabawa jedna noga na ziemi, skakanie przez skakankę. Natomiast dla uczniów klas młodszych i oddziału przedszkolnego zabawę poprowadził animator.

     • XXIV Rajd Parasolowy

      25.11.2022

      19 listopada, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią,  z wielką radością powitaliśmy w naszej gościnnej szkole  młodych turystów i opiekunów ze szkół z powiatu częstochowskiego. W tym roku przypadł już XXIV Rajd Parasolowy,  który organizujemy we współpracy z Oddziałem Regionalnym PTTK w Częstochowie. Tegoroczna trasa wiodła z Wancerzowa przez Cegielnię, Przybyłów do szkoły w Witkowicach, gdzie czekała na gości, jak zawsze, pyszna, pieczona kiełbaska i herbata, turystyczna loteria fantowa oraz różnorodne konkursy. Cieszymy się, że zainteresowanie tą parasolową imprezą turystyczną  nie słabnie od tylu lat, a potwierdzeniem tego jest wysoka frekwencja i miłe słowa od uczestników rajdu zamieszczane w naszej turystycznej kronice.

      Dziękujemy i zapraszamy za rok!

    • Pożegnanie
     • Pożegnanie

      21.11.2022

      Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)
      Jan Twardowski

      Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki - Grażyny Tutak. To emerytowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, która przez wiele lat pracowała z nami i  współtworzyła  wizerunek Szkoły Podstawowej w Witkowicach.
      Pamiętamy jej życzliwość, troskę o innych, radość, niesamowite poczucie humoru i dobre serce. Wychowała wiele pokoleń uczniów otwartych na świat, radzących sobie w życiu i doskonale przygotowanych do dalszej edukacji, bo to ona przecież uczyła najmłodszych pierwszych liter, liczb, piosenek, odkrywała z nimi tajniki przyrody, pokazywała, co to znaczy być patriotą.
      Pozostanie w naszej pamięci jako troskliwa wychowawczyni i życzliwa Koleżanka.

      Dyrektor, nauczyciele
       i pracownicy obsługi
      Szkoły Podstawowej w Witkowicach

     • Pasowanie na czytelnika

      21.11.2022

      Uczniowie klasy I stali się  już pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Każdy pierwszoklasista ma  swoją kartę czytelnika i pierwsze wypożyczone książki.. W czasie wizyty w bibliotece szkolnej dzieci otrzymały też pamiątkowe dyplomy  i wydanie „Pierwszego abecadła” z ciekawymi utworami poetyckimi i prozatorskimi. Nowi czytelnicy zapoznali się też  z regulaminem biblioteki oraz księgozbiorem.
      Drodzy Pierwszoklasiści! Zapraszamy Was do cudownego świata literatury i spotkania z niezwykłymi bohaterami.  Niech czytanie sprawia Wam wiele radości..

     • Powiatowy Konkurs Plastyczny ”Przyroda na liściu malowana”.

      06.11.2022

      Dnia 3 listopada 2022 roku odbył się VIII Powiatowy Konkurs Plastyczny ”Przyroda na liściu malowana” zorganizowany przez RODN  WOM  w Częstochowie  oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 w Częstochowie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej  farbami wodnymi na zasuszonym liściu. W konkursie brało udział 78 uczniów  z 25 szkół powiatu częstochowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

      Z naszej szkoły w konkursie uczestniczyły cztery uczennice: Laura Nocuń – kl. VI, Alicja Malec- kl. V oraz uczennice klasy IV: Nadia Skibińska i Hanna Kwarciak. Możemy być dumni z naszych uczennic, które wykonały przepiękne prace malarskie. Zdobyliśmy aż dwa wyróżnienia. W kategorii klas I- IV wyróżnienie otrzymała Hanna Kwarciak, a w kategorii klas V- VIII- Laura Nocuń.

      Gratulujemy uczennicom naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!

      Aleksandra Niesmaczna

     • Narodowe Święto Niepodległości

      14.11.2022

      10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Krótki rys historyczny dotyczący odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawiła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Laura Nocuń. Następnie uczniowie zaprezentowali Pieśni Legionowe, a o godz. 11.11 na maszt ustawiony przed szkołą została wciągnięta narodowa flaga i odśpiewany Hymn Państwowy.

     • Udział w akcji #Szkoła Pamięta

      07.11.2022

      Na cmentarzu płomyki złote
      I groby w chryzantemach.
      Ludzie przyszli tu z myślą o tych,
      których już nie ma.

      Helena Bechler

      Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła Pamięta, którego celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 28 października uczniowie klas: V, VII i VIII wraz z opiekunami odwiedzili cmentarze w Kłomnicach i Borownie, gdzie uporządkowali groby osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny, a także uczcili pamięć nauczycieli uczących w naszej szkole.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      15.11.2022

      Z okazji Międzynarodowego Dnia  Postaci z Bajek w naszej szkole  można było spotkać Pinokia, księżniczki, czarownice, Kota w butach, czarodziejów, smurfy i wiele innych barwnych i lubianych bohaterów.
      Konkursy i wspaniałe zabawy z Czerwonym Kapturkiem,  Myszką Mini, piratem, wróżką, złą macochą rozdającą jabłka i innymi niezapomnianymi postaciami z bajek  stały się dobrą okazją do przypomnienia znanych utworów, rozwijania wyobraźni i zachęcania najmłodszych do czytania książek.
      Warto dodać, że dobrze bawiły się nie tylko dzieci …

     • OTWARCIE ZIELONEJ PRACOWNI "EKO-STREFA"

      09.11.2022

      26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni ,,Eko-Strefa”. Szkoła pozyskała na ten cel maksymalną kwotę dotacji 50 000 zł, przystępując do konkursów „Zielona Pracownia. Projekt 2022” oraz ,,Zielona Pracownia 2022” organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wydatki związane z organizacją pracowni pokrył również organ prowadzący – Gmina Kłomnice oraz Rada Rodziców. Efektem zaangażowania ww. podmiotów jest wielofunkcyjna pracownia szkolna na potrzeby nauk przyrodniczych. To miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy będzie połączone z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata.

      Oprócz realizacji podstawy programowej, uczniowie będą mogli rozwijać zainteresowania i talenty, zgłębiać i nabywać nowe umiejętności. Ponadto nowoczesna pracownia będzie mogła pełnić integrującą funkcję w społeczności lokalnej, stając się miejscem otwartych spotkań, pokazów efektownych doświadczeń oraz prezentacji projektów uczniowskich.

      Uroczystość otwarcia pracowni rozpoczęła p. dyrektor Dorota Kowalik, witając zebranych. Wśród gości obecni byli: Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego p. Jan Miarzyński, Zastępca Wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, Dyrektor Przedszkola w Rzerzęczycach p. Jadwiga Ligocka, opiekun Klubu Seniora w Nieznanicach p. Renata Surlej-Krawiec. W swoim przemówieniu pani dyrektor wyraziła nadzieję, że przekazywanie wiedzy z wykorzystaniem innowacyjnych i nieszablonowych pomocy naukowych, będzie przyjemnym i ciekawym dla uczniów doświadczeniem. Ponadto podziękowała za wsparcie projektu przez WFOŚiGW w Katowicach oraz organ prowadzący. Podziękowała także nauczycielom, koordynatorom programu p. Dorocie Śliwakowskiej i p. Aldonie Siemińskiej, które przygotowały wniosek i organizowały pracownię. Pan Starosta pogratulował realizacji projektu i skierował do młodzieży słowa, prosząc, aby troszczyli się o środowisko naturalne. Goście przekazali pamiątkowe publikacje albumowe do biblioteki szkolnej. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy czwartej, którzy zaprezentowali spektakl pt. ,,W bajkowym świecie ekobohaterów”. W kolorowych strojach bajkowych postaci, w pięknej scenerii leśnej opowiadali o podejmowanych przez siebie działaniach ekologicznych. Punktem kulminacyjnym uroczystości było oficjalne otwarcie „Zielonej Pracowni”, czyli przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej pracowni przez księdza proboszcza Tomasza Dyjana. Następnie nasze nauczycielki p. Monika Merda i p. Dagmara Nitecka poprowadziły zajęcia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nasz projekt i przyczyniły się do stworzenia naszej Zielonej Pracowni. Zaproszonym gościom dziękujemy za obecność w tym ważnym dla nas dniu. Uczniom życzymy wielu sukcesów i radości z nauki.

      mgr Aldona Siemińska

     • Erasmus+ „Jesteśmy sąsiadami - będziemy przyjaciółmi”. Sąsiedzka wizyta

      09.11.2022

      W dniach 17-22 października w ramach projektu Erasmus+ „Jesteśmy sąsiadami – będziemy przyjaciółmi” gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Czech i Słowacji. Podczas pobytu w Polsce uczniowie czescy przebywali u rodzin polskich, natomiast Słowacy mieszkali w Pałacu w Nieznanicach.

      Harmonogram wizyty był bardzo ciekawy i urozmaicony. Już pierwszego dnia dzieci z zaprzyjaźnionych szkół miło spędziły czas na grach sportowych zorganizowanych w naszej szkole oraz na wspólnym posiłku. 18 października odbyły się warsztaty z kodowania i robotyki, a w godzinach południowych nasi goście z Czech i Słowacji razem z grupą uczniów z Polski udali się do Urzędu Gminy Kłomnice gdzie spotkali się z Wójtem – panem Piotrem Juszczykiem. W dalszej części dnia odbyły się warsztaty kulinarne w Klubie Seniora w Nieznanicach. Było wspólne gotowanie żurku oraz pieczenie pierożków z jabłkami. Był również czas na wspólne śpiewanie, taniec i rozmowy. W środę udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do Krakowa. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Wawel, Sukiennice oraz spacerowaliśmy po Rynku Głównym. Kolejny dzień to pobyt w naszej szkole i uczestnictwo w warsztatach plastycznych oraz zajęciach sportowych. Były również nagrywane legendy w wykonaniu uczniów polskich, czeskich i słowackich. Natomiast po południu nasi goście brali udział w rajdzie do Mstowa. Dzięki uprzejmości proboszcza tamtejszej parafii zwiedziliśmy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny we Mstowie. Piękna pogoda zachęcała również do spaceru wzdłuż Warty ścieżkami edukacyjnymi. W piątek nasi przyjaciele odwiedzili Częstochowę. Zwiedzili Jasną Górę oraz spacerowali Alejami. W godzinach popołudniowych wszyscy uczniowie relaksowali się w Parku Wodnym w Częstochowie.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły nam pomocy w organizacji spotkania. Pobyt w Polsce uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich pozwolił na poznanie naszych tradycji oraz nawiązanie przyjaźni międzynarodowych.

      mgr Sylwia Hadaś

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
   • zswitkowice@o2.pl
   • 34 3289201
   • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych