• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            15.11.2022

            Z okazji Międzynarodowego Dnia  Postaci z Bajek w naszej szkole  można było spotkać Pinokia, księżniczki, czarownice, Kota w butach, czarodziejów, smurfy i wiele innych barwnych i lubianych bohaterów.
            Konkursy i wspaniałe zabawy z Czerwonym Kapturkiem,  Myszką Mini, piratem, wróżką, złą macochą rozdającą jabłka i innymi niezapomnianymi postaciami z bajek  stały się dobrą okazją do przypomnienia znanych utworów, rozwijania wyobraźni i zachęcania najmłodszych do czytania książek.
            Warto dodać, że dobrze bawiły się nie tylko dzieci …

          • OTWARCIE ZIELONEJ PRACOWNI "EKO-STREFA"

            09.11.2022

            26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach miało miejsce uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni ,,Eko-Strefa”. Szkoła pozyskała na ten cel maksymalną kwotę dotacji 50 000 zł, przystępując do konkursów „Zielona Pracownia. Projekt 2022” oraz ,,Zielona Pracownia 2022” organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wydatki związane z organizacją pracowni pokrył również organ prowadzący – Gmina Kłomnice oraz Rada Rodziców. Efektem zaangażowania ww. podmiotów jest wielofunkcyjna pracownia szkolna na potrzeby nauk przyrodniczych. To miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy będzie połączone z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata.

            Oprócz realizacji podstawy programowej, uczniowie będą mogli rozwijać zainteresowania i talenty, zgłębiać i nabywać nowe umiejętności. Ponadto nowoczesna pracownia będzie mogła pełnić integrującą funkcję w społeczności lokalnej, stając się miejscem otwartych spotkań, pokazów efektownych doświadczeń oraz prezentacji projektów uczniowskich.

            Uroczystość otwarcia pracowni rozpoczęła p. dyrektor Dorota Kowalik, witając zebranych. Wśród gości obecni byli: Wicestarosta Powiatu Częstochowskiego p. Jan Miarzyński, Zastępca Wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, Dyrektor Przedszkola w Rzerzęczycach p. Jadwiga Ligocka, opiekun Klubu Seniora w Nieznanicach p. Renata Surlej-Krawiec. W swoim przemówieniu pani dyrektor wyraziła nadzieję, że przekazywanie wiedzy z wykorzystaniem innowacyjnych i nieszablonowych pomocy naukowych, będzie przyjemnym i ciekawym dla uczniów doświadczeniem. Ponadto podziękowała za wsparcie projektu przez WFOŚiGW w Katowicach oraz organ prowadzący. Podziękowała także nauczycielom, koordynatorom programu p. Dorocie Śliwakowskiej i p. Aldonie Siemińskiej, które przygotowały wniosek i organizowały pracownię. Pan Starosta pogratulował realizacji projektu i skierował do młodzieży słowa, prosząc, aby troszczyli się o środowisko naturalne. Goście przekazali pamiątkowe publikacje albumowe do biblioteki szkolnej. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy czwartej, którzy zaprezentowali spektakl pt. ,,W bajkowym świecie ekobohaterów”. W kolorowych strojach bajkowych postaci, w pięknej scenerii leśnej opowiadali o podejmowanych przez siebie działaniach ekologicznych. Punktem kulminacyjnym uroczystości było oficjalne otwarcie „Zielonej Pracowni”, czyli przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej pracowni przez księdza proboszcza Tomasza Dyjana. Następnie nasze nauczycielki p. Monika Merda i p. Dagmara Nitecka poprowadziły zajęcia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nasz projekt i przyczyniły się do stworzenia naszej Zielonej Pracowni. Zaproszonym gościom dziękujemy za obecność w tym ważnym dla nas dniu. Uczniom życzymy wielu sukcesów i radości z nauki.

            mgr Aldona Siemińska

          • Erasmus+ „Jesteśmy sąsiadami - będziemy przyjaciółmi”. Sąsiedzka wizyta

            09.11.2022

            W dniach 17-22 października w ramach projektu Erasmus+ „Jesteśmy sąsiadami – będziemy przyjaciółmi” gościliśmy w naszej szkole nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Czech i Słowacji. Podczas pobytu w Polsce uczniowie czescy przebywali u rodzin polskich, natomiast Słowacy mieszkali w Pałacu w Nieznanicach.

            Harmonogram wizyty był bardzo ciekawy i urozmaicony. Już pierwszego dnia dzieci z zaprzyjaźnionych szkół miło spędziły czas na grach sportowych zorganizowanych w naszej szkole oraz na wspólnym posiłku. 18 października odbyły się warsztaty z kodowania i robotyki, a w godzinach południowych nasi goście z Czech i Słowacji razem z grupą uczniów z Polski udali się do Urzędu Gminy Kłomnice gdzie spotkali się z Wójtem – panem Piotrem Juszczykiem. W dalszej części dnia odbyły się warsztaty kulinarne w Klubie Seniora w Nieznanicach. Było wspólne gotowanie żurku oraz pieczenie pierożków z jabłkami. Był również czas na wspólne śpiewanie, taniec i rozmowy. W środę udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do Krakowa. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Wawel, Sukiennice oraz spacerowaliśmy po Rynku Głównym. Kolejny dzień to pobyt w naszej szkole i uczestnictwo w warsztatach plastycznych oraz zajęciach sportowych. Były również nagrywane legendy w wykonaniu uczniów polskich, czeskich i słowackich. Natomiast po południu nasi goście brali udział w rajdzie do Mstowa. Dzięki uprzejmości proboszcza tamtejszej parafii zwiedziliśmy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny we Mstowie. Piękna pogoda zachęcała również do spaceru wzdłuż Warty ścieżkami edukacyjnymi. W piątek nasi przyjaciele odwiedzili Częstochowę. Zwiedzili Jasną Górę oraz spacerowali Alejami. W godzinach popołudniowych wszyscy uczniowie relaksowali się w Parku Wodnym w Częstochowie.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły nam pomocy w organizacji spotkania. Pobyt w Polsce uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich pozwolił na poznanie naszych tradycji oraz nawiązanie przyjaźni międzynarodowych.

            mgr Sylwia Hadaś

          • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce oraz Krakowa

            11.10.2022

            W dniu 06 października odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce oraz Krakowa. Wyruszyliśmy bardzo wcześnie rano bo o godz. 6:00. Do kopalni schodziliśmy schodami, było ich 300. Zaczęliśmy zwiedzanie od głębokości 64 metrów a maksymalnie zeszliśmy na głębokość 134m. Głęboko pod ziemią mogliśmy podziwiać niezwykłe solne krajobrazy, imponujące rozmiarami wyrobiska, skały solne różnych rodzajów, słone jeziora oraz dzieła sztuki stworzone przez górników - rzeźbiarzy. Następnie po wyczerpującej wędrówce udaliśmy się na posiłek potem, dalej na Krakowski Rynek.

            Udało nam się wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej i nawet trębacz  pomachał do nas z góry. Weszliśmy obejrzeć ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, zajrzeliśmy również do Sukiennic. Wreszcie nastąpił moment długo wyczekiwany przez wszystkich, a mianowicie zabawa w krakowskim Aquaparku. To było dopiero szaleństwo ale jakie przyjemne!
            Wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń, nie możemy się doczekać następnego wyjazdu.

          • Erasmus+ "Mały chór na duży kontynent". Wizyta uczniów w Umag w Chorwacji.

            23.10.2022

            W dniach 25 września – 1 października 2022r. czworo uczniów Szkoły Podstawowej w Witkowicach z kl. VI w składzie: Wiktoria Herman, Patrycja Ziółkowska, Zuzanna Kwarciak oraz z kl. VII – Karolina Musiał pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Beaty Góreckiej – Grabary udało się do miasta Umag w Chorwacji. Zostaliśmy zakwaterowani w komfortowym, położonym nad samym morzem hotelu: Residence Umag Plava Laguna. ​​​​​​​

            To już trzeci wyjazd z uczniami realizowany w ramach projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – "Mały chór na wielki kontynent". Naszym gospodarzem była Talijanska osnovna scola "Galileo Galilei". Po serdecznym powitaniu w szkole i zwiedzaniu sal lekcyjnych, odbyły się próby chóru oraz zabawy integracyjne zorganizowane z okazji obchodów Dnia Języków Europejskich. Następnie miała miejsce wizyta w ratuszu i spotkanie z burmistrzem, zapoznanie z historią miasta i krótki występ naszego chóru. Dużą atrakcją była  przejażdżka ciuchcią turystyczną do starożytnego miasta Sipar ukrytego przez morze.

            Kolejne dni pobytu uczniów naszej szkoły w Chorwacji przebiegły w miłej atmosferze i obfitowały w wiele niespodzianek. Odbywały się próby chóru oraz zajęcia integracyjne w klasach, konkursy i zabawy sportowe. Odwiedziliśmy urokliwe miasto Pula, gdzie zwiedzaliśmy rzymski amfiteatr. Obejrzeliśmy tam  ekscytującą walkę gladiatorów. Następnie pod kierunkiem przewodnika przeszliśmy podmiejskimi tunelami i zobaczyliśmy imponującą twierdzę Kaštel. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wieczorku folklorystycznym zorganizowanym w szkoły podstawowej w Vodnjan. Uczniowie zachwycili nas swoimi piosenkami i podziwialiśmy występ folklorystyczny przygotowany przez miejscowy zespół. Na koniec spotkania dzieci uczestniczyły w warsztatach regionalnych. W kolejnych dniach mobilności na Chorwacji gospodarze projektu zabrali nas do zabytkowego miasto Poreč. Zwiedziliśmy  w nim unikatową Bazylikę Euphrasian. Uczestniczyliśmy w poszukiwaniu skarbów i rozwiązywaniu zagadek związanych z tą bazyliką. Niebywałą atrakcją okazał się być ekscytujący rejs statkiem przez kanał Lim do jaskini piratów. Tam odbył się koncert w pięknej scenerii śródziemnomorskiego klimatu. Z jaskini popłynęliśmy do kolejnego chorwackiego miasteczka Rovinj, w którym miło spędziliśmy czas. Dużym przeżyciem okazał się koncert galowy w Umag, który spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Było to duże przeżycie i niebywałe doświadczenie dla nas wszystkich.

            W ostatnim dniu pobytu w Chorwacji  wybraliśmy się do malowniczo położonego miasteczka Roč, w którym znajduje się replika prasy drukarskiej Gutenberga. Odwiedziliśmy maleńką szkołę liczącą tylko 24 uczniów. Uczestniczyliśmy w poszukiwaniu trufli. Następnie zwiedzaliśmy najmniejsze na świecie miasto Hum. Wybraliśmy się w podróż do przeszłości w muzeum Aura Hum oraz wzięliśmy udział w warsztatach z pisma Głagolicy. Otrzymaliśmy drobne upominki i certyfikaty uczestnictwa w projekcie.. Na koniec wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu muzyki sakralnej w pobliskim kościele. Serdecznie dziękujemy chorwackim gospodarzom za miłe przyjęcie i cudownie spędzony tydzień w pięknej śródziemnomorskiej scenerii.

            Renata  Chrostowska

          • Program Erasmus+ - Wizyta w Lubice

            27.09.2022

            W ramach projektu Erasmus+ "Jesteśmy sąsiadami - będziemy przyjaciółmi" uczniowie z klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach wraz z opiekunami wyjechali w dniu 25 września na spotkanie do Lubicy na Słowacji.  W dniu dzisiejszym uczniowie z polskiej, czeskiej i słowackiej szkoły mieli możliwość zapoznania się, mile spędzili czas podczas  gier i zabaw sportowych oraz wspólnych posiłków.  Po południu wszyscy udali się do urzędu na spotkanie z burmistrzem a następnie z przewodnikiem na zwiedzanie miasta.  W kolejnych dniach na uczniów czeka również wiele atrakcji.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

            29.08.2022

            9.00 - Msza Święta w kościele parafialnym w Witkowicach,
            10.00 - Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na sali gimnastycznej w szkole w Witkowicach, następnie spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.

            Przywóz uczniów do szkoły w czwartek 01 września.
            8.20 - Zdrowa sala OSP; 8.35 - Chorzenice Mostki, Michałów Rudnicki, Chorzenice
            Odwóz dzieci po rozpoczęciu roku szkolnego około godziny 10.45 - 11.00.

            Przywóz uczniów do szkoły w piątek 02 września.
            7.20 - Zdrowa sala OSP; 7.35 - Chorzenice Mostki, Michałów Rudnicki, Chorzenice
            Odwóz dzieci po zajęciach: I - 12.30, II - 14.20.

        • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

            23.06.2022

            9.00 - Msza Święta na zakończenie roku szkolnego w kościele parafialnym w Witkowicach
            10.00 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 na sali gimnastycznej , następnie spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.

            Przywóz uczniów do szkoły
            8.20 - Zdrowa; 8.35 - Chorzenice Mostki, Michałów Rudnicki, Chorzenice
            Odwóz po uroczystościach około godziny 11.15 - 11.30 w kolejności Michałów Rudnicki, Zdrowa.

          • Dzień Patrona

            25.06.2022

            W poniedziałek 20.06 świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Tegoroczne obchody miały wyjątkowo radosny charakter a klasy rywalizowały ze sobą w kilku nietuzinkowych konkurencjach.

            Uczniowie mieli za zadanie wykonać wianek z kwiatów i ziół oraz przygotować przebranie Jana Kochanowskiego. Ponadto odbył się konkurs dla dziewcząt na najdłuższe włosy oraz konkurs piosenki do słów naszego patrona. Klasy wraz z wychowawcami rozwiązywały również quiz dotyczący znanych Janów. W rozgrywkach zwyciężyli uczniowie klasy II, którzy na pamiątkę otrzymali piękną statuetkę. Podczas uroczystości wręczono także nagrody i dyplomy dla laureatów powiatowego konkursu dotyczącego życia i twórczości Jana Kochanowskiego.

          • Cała Polska czyta dzieciom

            30.06.2022

            Uczniowie klasy 0 w tym roku szkolnym brali udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Raz w tygodniu dzieci uważnie słuchały utworów czytanych przez nauczyciela bibliotekarza  oraz uczennice kl. VIII b – Klaudię Leśko, Maję Aljewicz, Igę Małek i Alicję Motyl. Następnie tworzyły ilustracje związane z bohaterami poznanych książek. W ten sposób powstała kolorowa książeczka, której autorami zostali uczniowie kl. 0. Życzymy najmłodszym zapału czytelniczego i radości z poznawania literatury dziecięcej.

        • Finalista Konkursu Przedmiotowego z Geografii
          • Finalista Konkursu Przedmiotowego z Geografii

            14.06.2022

            Damian Knysak finalistą Konkursu Przedmiotowego z Geografii

            Damian Knysak, uczeń klasy 8b Szkoły Podstawowej w Witkowicach uzyskał tytuł Finalisty, "Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii dla uczniów szkół podstawowych woj. śląskiego w roku szkolnym 2021/2022". Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania szeroko rozumianą przestrzenią geograficzną, umiejętności korzystania ze źródeł informacji i rozwijania problemów geograficznych oraz pobudzanie twórczego myślenia przez wskazywanie, opisywanie związków i zależności przyczynowo- skutkowych, przestrzennych oraz czasowych w środowisku, jak również kształtowanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego. Zanim Damian zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, musiał przejść etap szkolny i rejonowy. Zostać Laureatem lub Finalistą jest niezwykle trudno. Trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale też nietypowym myśleniem, a w przygotowanie do każdego etapu włożyć bardzo dużo pracy. Tym bardziej Damianowi bardzo gratulujemy i cieszymy się jego sukcesem. Finalista tak trudnego i prestiżowego konkursu to wzór do naśladowania dla uczniów młodszych klas. Zachęcamy do systematycznej, wytrwałej pracy. Naprawdę warto!

            Damianowi życzymy kolejnych sukcesów w szkole ponadpodstawowej.

            Aldona Siemińska

          • Zielona Pracownia

            10.06.2022

            Na Zamku Ogrodzieniec  w Podzamczu  6 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w ramach programu "Zielona Pracownia” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Katowicach. Nasza szkoła, jako jedna z siedemdziesięciu w województwie śląskim, została nagrodzona i otrzymała dofinansowanie na utworzenie Zielonej Pracowni EKO-Strefa. Po uroczystej gali rozdania nagród wszyscy uczestnicy wzięli udział w pikniku, który obfitował w liczne atrakcje i konkursy przygotowane przez organizatora.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
      • 34 3289201
      • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych