22 sierpnia 1584 roku w wieku 54 lat zmarł Jan Kochanowski, pierwszy wielki poeta języka polskiego. Przed Nim mało kto pisał po polsku, uznając nasz język za nieodpowiedni do wyrażania wielkich myśli. Tym czasem Kochanowski stworzył całą gamę pięknych utworów poczynając od żartobliwych fraszek, przez pełne smutku treny, pieśni, tłumaczone z Biblii psalmy, Odprawę posłów greckich. Mistrz Jan wyniósł naszą mowę ojczystą na nieznane wcześniej wyżyny literackie. Zachwycał i zachwyca nadal będąc uznawanym za jednego z największych poetów całej słowiańszczyzny. Jego twórczość jest fundamentem języka polskiego.
Kisimy kapustę
03.12.2024Uczniowie klasy 3 poznają różne sposoby konserwowania i przechowywania żywności. Uzupełniają klasową spiżarnię samodzielnie ukiszoną kapustą.
Z wizytą u ogrodnika
03.12.2024Uczniowie klas I – III poznali warunki, tajniki i walory pracy ogrodnika. Zwiedzili szklarnię, chłodnię, sortownię, kotłownię. Poznali różne gatunki uprawianych tam roślin.Przeprowadzili wywiad z P. Barbarą i P. Karoliną – właścicielkami i pracownicami gospodarstwa ogrodniczego, uzyskując odpowiedzi na wiele pytań związanych z pracą ogrodnika.
1
Zakładamy ogródek
03.12.2024Uczniowie klas I-III pikowali przyniesione sadzonki roślin do klasowych skrzyń ogrodowych w „Ekopracowni pod chmurką”.
Czcimy pamięć zmarłych
03.12.2024Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klas I-III zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą poległych Polaków podczas Drugiej Wojny Światowej. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie bawili się na placu zabaw i w parku przy Domu Dziecka w Chorzenicach.
Wycieczka rowerowa do Mstowa
30.10.2024W dniu 18.10.2024 uczniowie klas V i VI wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową do Mstowa. Poranek rześki, ale słoneczny sprzyjał wyjadowi. Uczniowie podziwiali piękną złotą jesień przejeżdzając leśnymi drogami przez miejscowości Rzerzęczyce, Skrzydlów, Łuszczyn.
Podczas jednogo z przystanków mogli zobaczyć zródła dopływajace do rzeki Warty. Podczas pobytu we Mstowie korzystali z terenu rekreacyjnego znajdujacego się w centrum miejscowości oraz zjedli smaczne kebaby. W drodze powrotnej jadąc w stronę Przybyłowa nasi uczniowie mogli zobaczyć z bliska bunkier z czasów II wojny światowej. Pogoda była przepiękna, a uczniowie zadowoleni i uśmiechnìęci wrócili do domów.2
Dzień Edukacji Narodowej
30.10.2024W dniu 10.10.2024 r. społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej dziękując Nauczycielom i Pracownikom szkoły za codzienny trud wkładany w ich nauczanie i wychowanie.
Ten dzień był szczególnie ważny i wyjątkowy dla Naszych Pierwszoklasistów. Po wspaniale zaprezentowanej części artystycznej nastąpiła ceremonia Ślubowania i Pasowania tym samym uczniowie oficjalnie zostali przyjęci w szeregi Uczniów Naszej Szkoły w Witkowicach.3
Wyjazd do Hula Kula
03.12.2024Uczniowie klas 0-3 z okazji Dnia chłopaka byli na wyjeździe w Rędzinach. W Centrum Zabaw Rodzinnych „Hula Kula” spędzili trzy godziny na integracyjnych zabawach ruchowych. Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.
Klasowy kącik kwiatowy
03.12.2024Uczniowie klasy 3 zakładają „Klasowy kącik kwiatowy” – uczą się jak należy rozmnażać i pielęgnować kwiaty doniczkowe.
Igrzyska Powiatu Częstochowskiego Dzieci i Młodzieży w Biegach Przełajowych
06.10.2024W dniu 17 września dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w Igrzyskach Powiatu Częstochowskiego Dzieci i Młodzieży w Biegach Przełajowych, które odbyły się w Konopiskach. W zawodach wzięło udział bardzo duża liczba szkół z naszego powiatu, a konkurencja była naprawdę ostra.
13Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Drużyna chłopców młodszych składająca się w 90 procentach z uczniów klasy 4, w składzie: Mikołaj Mazerant, Miłosz Sadło, Bartosz Rakowski, Jakub Kaczorowski, Antoni Kaczorowski, Szymon Śliwakowski, zajęła IV miejsce w klasyfikacji drużynowej. Drużyna dziewcząt w składzie: Patrycja Ziółkowska, Weronika Chrapońska, Amelia Kuban, Wiktoria Herman, Zuzanna Jagiełło, Jagoda Kowalik, również spisała się świetnie i zajęła IV miejsce w klasyfikacji drużynowej, Nasze zawodniczki powalczyły też w klasyfikacji indywidualnej, gdzie Patrycja Ziółkowska zajęła II miejsce, zdobywając tytuł wicemistrza powiatu i Weronika Chrapońska IV miejsce. Dziewczęta te dostały propozycję trenowania w klubie lekkoatletycznym CKS Budowlani Częstochowa.
Ekopracownia pod chmurką 2024.
24.09.20246 września 2024 r. w Centrum Konferencyjno-Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie, zostały wręczone nagrody w ramach Konkursu Ekopracownia pod chmurka 2024. Uroczystość otworzył p. Mateusz Pindel Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na zaproszenie Funduszu na wręczenie nagród przybyli między innymi posłowie na Sejm RP, Wicemarszałek Województwa Śląskiego p. Grzegorz Boski, Śląska Wicekurator Oświaty p. Elżbieta Modrzewska, II Wicewojewoda Śląski p. Michał Kopański, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali wagę i znaczenie wydarzenia. Na drugą edycję konkursu z zakresu edukacji ekologicznej „Ekopracownia pod chmurką 2024” wpłynęły 192 wnioski. Dofinansowanie w maksymalnej kwocie 70 000 zł otrzymało 77 szkół z województwa śląskiego w tym również nasza Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach.
Celem programu jest wsparcie finansowe szkół podstawowych i średnich w tworzeniu przestrzeni na świeżym powietrzu wykorzystywanych do prowadzenia zajęć z przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii i innych przedmiotów przyrodniczych. Od 1 września rozpoczynamy prace związane z tworzeniem naszej Ekopracowni pod chmurką – „Cztery pory roku w eko-ogrodzie”.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 02 września 2024 r.
19.08.2024- godzina 9:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Witkowicach,
- około godziny 10:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Witkowicach.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
30.08.2024Tradycyjnie już odśpiewaniem hymnu państwowego i przekazaniem sztandaru szkoły rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Chorąży – Kuba Smolarczyk – zgodnie z ceremoniałem szkoły przekazał sztandar nowemu chorążemu. Tę zaszczytną funkcję w roku szkolnym 2024/2025 będzie pełnił Dawid Gnoiński, który w imieniu pocztu sztandarowego złożył ślubowanie:
W imieniu szkolnej społeczności przyjmujemy sztandar i zapewniamy,
że będziemy go wysoko nieść, szanować i uczynimy wszystko,
aby wyrastać na prawych obywateli naszej ojczyzny.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Dorota Kowalik. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak wiele uczniowie osiągnęli w minionym roku, wyrażając dumę z ich wysiłków i zaangażowania. Pani dyrektor podsumowała również całoroczną pracę naszej placówki. Następnie przyszedł czas na wręczanie dyplomów i świadectw, a także nagród ufundowanych przez Sołectwo Witkowice.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim zebranym, aby rozpoczynające się wakacje były czasem wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku, a każdy dzień witał wszystkich słońcem i przygodą.
Zakończenie roku szkolnego 2023 2024
27.06.2024- godzina 9:00 - Msza Święta w Kościele Parafialnym w Witkowicach,
- godzina 10:00 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Witkowicach.
Wpłaty na dyżur wakacyjny
27.06.2024Wpłaty na dyżur wakacyjny należy dokonać na rachunek bankowy dyżurującej placówki w terminie co najmniej 5 dni przed rozpoczęciem dyżuru w danej placówce. Poniżej numer rachunku bankowego.
Bank Spółdzielczy w Kłomnicach 46 8437 0002 0015 0939 1030 0002
Tytuł: opłata za dyżur (nazwisko i imię dziecka).
Pożegnanie ósmoklasistów
30.08.2024W czwartek 20 czerwca br. w Naszej Szkole odbyła się uroczystość pożegnania uczniów ósmej klasy. Wychowawczynią w klasach młodszych była Pani Agata Mielczarek, a w klasach IV-VIII Pani Monika Kobiałka.
Podczas części artystycznej ósmoklasiści z nauczycielami zatańczyli Poloneza, na wesoło podziękowali p. dyrektor, wychowawcom i nauczycielom za przekazaną wiedzę, życzliwość i wsparcie w trudnych momentach uczniowskiego życia. Przedstawiciele klasy siódmej przygotowali dla absolwentów słowa pożegnania, serdeczne życzenia oraz upominki. Naszym drogim absolwentom życzymy wspaniałych wakacji i realizacji planów na dalsze etapy edukacji.
Dzień Patrona
17.08.202418 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona - Jana Kochanowskiego. Głównym celem uroczystości było rozbudzanie w uczniach zainteresowania twórczością renesansowego poety, zachowanie ciągłości tradycji szkolnej, a także stymulowanie kreatywności i pomysłowości uczniów.
3Z tej okazji została przygotowana całodzienna rywalizacja między klasami IV – VIII o statuetkę Jana Kochanowskiego.Uczniowie brali udział w kilku konkursach, za które przyznawane były punkty. W celu pogłębienia i utrwalenia wiadomości dotyczących życia i twórczości naszego patrona, wszyscy odbyli wirtualną wycieczkę do Muzeum biograficznego poświęconego Janowi Kochanowskiemu w Czarnolesie. Zgromadzono tam wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety. Prezentowany materiał należało obejrzeć bardzo uważnie, ponieważ na jego podstawie został przygotowany quiz, w którym brały udział trzyosobowe reprezentacje klas.
Również w ramach rywalizacji młodzież miała przygotować plakat z hasłem pochodzącym z twórczości naszego patrona, a także zaprezentować w dowolnej formie jeden z jego utworów.
Ciekawym zadaniem konkursowym było przygotowanie stołu staropolskiego. Zadanie zostało wykonane na medal, stoły prezentowały się znakomicie i były suto zastawione. Znalazły się na nich: drożdżówki, rogale, domowe wędliny, pasztety, kasze, miód, orzechy, a zapach świeżo upieczonego chleba rozchodził się po całej szkole. Całości dopełniały piękne dekoracje ze świeżych ziół, zbóżi kwiatów.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że w tym roku statuetka powędruje do klasy IV. Gratulujemy!
Dzień Patrona był okazją do integracji naszej społeczności szkolnej i obcowania z kulturą staropolską.
Narodowe Święto Chrztu Polski
17.08.2024W tym roku przypada 1058. rocznica przyjęcia przez Mieszka I chrztu, który miał miejsce najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. W Polsce wydarzenie to obchodzimy od 2019 roku – wtedy to Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski.
12W naszej szkole z wielką radością celebrowaliśmy ten dzień. Była do doskonała okazja do refleksji nad naszym dziedzictwem oraz wartościami, które przez wieki kształtowały nasz kraj. Społeczność szkolna miała okazję zobaczyć niezwykłe widowisko muzyczno-teatralne, nawiązujące do okoliczności chrztu Polski, przygotowane przez nauczycielki języka polskiego: p. Katarzynę Jastrzębską i p. Joannę Tomaszewską-Kubik. Poza poszerzeniem wiedzy historycznej, uczniowie mieli okazję poznać legendę O Piaście Kołodzieju, a także zobaczyć stare zwyczaje m.in. obrzęd postrzyżyn.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie