• Wyjazd do Tomelloso w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+
          • Wyjazd do Tomelloso w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+

            14.03.2022

            W dniach 13 – 19 marca 2022r. czworo uczniów naszej szkoły z kl. 8bw składzie: Alicja Motyl, Iga Małek, Błażej Kubik i Damian Knysak pod opieką nauczycielek Renaty Chrostowskiej i Aldony Siemińskiej udało się do hiszpańskiej szkoły w Tomelloso: Ceip José Ma del Moral.

            Mobilnoć projektu Erasmus+ "A small choir for a great continent" – „Mały chór na wielki kontynent” rozpocząła się od serdecznego powitania wszystkich szkół partnerskich z Polski, Chorwacji, Grecji, Włoch oraz dwóch szkół z Hiszpanii przez uczniów z Tomelloso. W dalszej części dnia miało miejsce uroczyste spotkanie w ratuszu miasta z panią burmistrz. Po południu odbył się występ chóru w domu seniora w La Solana.

            Pod wieczór odbyło się zwiedzanie miasta Villanueva de los Infantes związanego z najsłynniejszym hiszpańskim pisarzem Miguelem de Cervantesem, autorem słynnej powieści o przygodach Don Kichota z La Manchy.

            Kolejne dni pobytu uczniów naszej szkoły w Hiszpanii przebiegły w miłej atmosferze. Odbywały się próby chóru oraz zajęcia integracyjne w klasach, konkursy i zabawy sportowe.

            Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne goszcząc w pobliskiej szkole średniej. Zwiedzali Muzeum powozów oraz Bombo - charakterystyczny budynek wykonany bez użycia zaprawy z odpowiednio ułożonych na sobie kamieni, wykorzystywany w przeszłości przez lokalnych rolników jako magazyn na narzędzia i schronienie w okresie prac polowych. Uczestniczyliw strzelaniu z łuku i sprawdzali swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej.

            Zobaczyli urokliwe zakątki Laguny de Ruidera oraz wzgórze na obrzeżach miasta Consuegra, na którym znajdują się charakterystyczne dla Hiszpanii wiatraki. Uczniowie zwiedzili także zabytkowe piwnice i jaskinie, w których odbywała się produkcja win.

            Ostatnie dwa dni mobilności w ramach projektu Erasmus+ KA229 obfitowaływ wiele emocji. W szkole codziennie odbywały się próby. Nasz "europejski chór" zaprezentował się podczas uroczystego koncertu w audytoriumw Tomelloso oraz podczas występu na Uniwersytecie Kastylia-La Manchaw Toledo. Koncerty zostały nagrodzone wielkimi brawami publiczności. Podczas pobytu wszystkich w kampusie uniwersyteckim działaniami telewizja hiszpańska przeprowadziła krótki wywiad z koordynatorami projektu. Projekt otrzymał nagrodę w kategorii innowacji edukacyjnych roku 2022.

            Studenci przygotowali wiele ciekawych zabaw integracyjnych dla dziecii oprowadzili wszystkich po terenie uniwersytetu. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek.

            Oprócz udziału w koncertach uczniowie mieli okazję zobaczyć piękne zakątki historycznego miasta Toledo. Skosztowali tradycyjnych potraw kuchni hiszpańskiej, które zostały przygotowane przez rodziców uczniów.

            Pobyt w Hiszpanii na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich.

            Renata Chrostowska

          • Wyjazd na lodowisko do Częstochowy

            27.03.2022

            W dniu 11 marca 2022r odbyła się wycieczka na lodowisko do Częstochowy. Uczniowie z klas czwartej, piątej i szóstej uczestniczyli w lodowym szaleństwie. Umiejętności naszych dzieci były różne, niektórzy z nich mieli łyżwy na nogach po raz pierwszy. Jazda na łyżwach, sprawiła im dużo  radości i  wywołała  dużo uśmiechów na twarzach naszych uczniów, jak również dumy ze swoich postępów.  Po zakończonej zabawie na lodzie poszliśmy jeszcze do restauracji „ Arkady”. Przy wspólnej zabawie i jedzeniu miło i szybko minął nam czas.

          • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

            01.02.2022

            Ania Korgól, Nikola Matuszczyk, Nadia Górecka, Natalia Kurzelewska, Ola Cierpiał, Bartek Bieś i Damian Kowalczyk to siedmioro wolontariuszy, którzy z zaangażowaniem działali w tym roku w kłomnickim sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od samego rana wspólnie z innymi kwestowali na terenie gminy, zbierając do puszek środki na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka. Wcześniej poświęcali czas na przygotowania, dekoracje, próby przed występami.  30. stycznia w dniu finału do późnych godzin działali w Gminnym Ośrodku Kultury, a zwieńczeniem ich pracy było wspólne odśpiewanie hymnu wolontariuszy.

            Ostatecznie Sztab WOŚP w Kłomnicach pobił swój kolejny rekord w zbiórce pieniędzy. O szczegółach można poczytać na oficjalnym profilu na Facebook`u.

            https://pl-pl.facebook.com/WospZiemiKlomnickiej/

          • Ile waży Święty Mikołaj

            29.01.2022

            Nasz szkolny Święty Mikołaj waży około 40 kg. Przekonali się o tym wolontariusze z klasy 8, którzy od listopada prowadzili akcję charytatywną dla Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, właśnie pod nazwą „Ile waży Święty Mikołaj?”. Celem akcji była zbiórka środków finansowych w formie bilonu na zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży podopiecznym Fundacji. Dzięki zaangażowaniu poszczególnych klas udało się uzbierać prawie 40 kg monet o łącznej wartości 732,26 zł. Dzięki cierpliwości i wytrwałości wolontariuszy  wszystkie środki udało się policzyć, posegregować, spakować i przekazać do Fundacji. Każdej osobie, która choć w najmniejszym stopniu przyczyniła się do uzbierania tej sporej kwoty serdecznie dziękujemy.

          • Dzień Babci i Dziadka

            29.01.2022

            "Moja babcia, babuleńka
            tyle bajek różnych zna
            zawsze chodzi uśmiechnięta
            i na wszystko radę ma".

            Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole uczniowie klas 0-III przygotowali się do niepowtarzalnego święta jakim jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wnuki odświętnie ubrane recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i uczestniczyły w quizach wiedzy na temat swoich babć i dziadków. Przygotowane wcześniej laurki i upominki poniosły z uśmiechem na twarzach do domów, gdzie mogli wręczyć je osobiście.

        • XX Jubileuszowy Wieczór Kolęd i Spotkanie Opłatkowe w Pałacu w Nieznanicach
          • XX Jubileuszowy Wieczór Kolęd i Spotkanie Opłatkowe w Pałacu w Nieznanicach

            25.01.2022

            Organizatorami tego szczególnego  wieczoru, który  w tym roku odbył się 23 stycznia, są: p. Elżbieta Lubert - właścicielka pałacu, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Witkowicach, parafia św. Stanisława BM w Witkowicach i Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach.

            Tradycyjnie już  świąteczne spotkania otwiera poezja  ks. Jana Twardowskiego. Wiersze poety wyrastają z wielkiej wrażliwości na problemy życia codziennego. Jego świat żyje potrzebą miłości. Pięknie i mądrze uświadamia nam: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybką odchodzą …"

            W swojej poezji ksiądz Jan Twardowski mówi, czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem, z ludźmi, czym jest miłość, przyjaźń. W jego wierszach zaznacza się silna więź z przyrodą.  W swoich rozważaniach podkreślał: "Zachwyca mnie otaczający świat, jego kolor, dźwięk, zapach, różnorodność. Lubię nazywać po imieniu drzewa, kwiaty, kamienie… Przyroda jest obszarem, na którym można obserwować i uczyć pytać. Dlatego wciąż do przyrody wracam"
            W tym roku w poetycki nastrój wprowadziły nas uczennice kl. VIII - Iga Małek i Kaja Łysakowska, recytując wiersze:  "Powiedzcie to dalej",  "Uświęcenie",  "Na szpilce" i "Spotkanie". W roli konferansjerów wystąpili: Natalia Kurzelewska z kl. VIII i Łukasz Wolański – absolwent naszej szkoły.

            W dalszej  części programu usłyszeliśmy  piosenki i kolędy w wykonaniu trio: Oliwii Karczewskiej i Mikołaja Borkowskiego - absolwentów  Szkoły Podstawowej w Witkowicach oraz Miłosza Reterskiego; Kingi Kipigroch, a także Sylwii i Bartosza Koblańskich.

            Do pałacu dotarli również  kolędnicy ze świetlicy „Nasza Przystań” w Witkowicach, którzy  już przeszło dziesięć lat chodzą  po okolicy w okresie Bożego Narodzenia, kultywując tę piękną, wielowiekową tradycję.  W tym roku młodzi kolędnicy zbierali  fundusze na kolejne dziecko z Afryki, w ramach Pallotyńskiej Adopcji Serca. Obecnie podopiecznym jest  jedenastoletni chłopiec - Nana Hermann z Burkina Faso.

            Był też czas na chwilę refleksji, podziękowania i życzenia od zaproszonych gości, następnie ksiądz kanonik Tomasz Dyjan  symbolicznie przełamał się opłatkiem z uczestnikami świątecznego spotkania.

            Na zakończenie oczywiście tort, jak na jubileusz przystało, a potem rozmowy przy stoliku z filiżanką herbaty i domowymi wypiekami.

             

        • Wystawa plastyczna "W sercu Króla"- Rezultaty działań
          • Wystawa plastyczna "W sercu Króla"- Rezultaty działań

            24.01.2022

            W naszej szkole stworzona została wystawa przedstawiająca efekty działań projektu  "W Sercu Króla". Wystawa prezentuje prace uczniów wykonane w trakcie trwania projektu: portrety cesarza, naczynia liturgiczne, inicjały średniowieczne, portale romańskie, portrety średniowiecznego błazna dworskiego, modele zamków średniowiecznych, broń z epoki średniowiecza, insygnia władzy królewskiej, kostiumy średniowieczne,  mapę prezentującą miejsca w Polsce i we Włoszech  związane z postacią Fryderyka II Hohenstaufa lub z epoką średniowiecza, rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu "Koronacja cesarza". Niektóre rekwizyty i stroje sceniczne wykonał uczeń klasy 8a - Przemysław Ingier.

            p. Aleksandra Niesmaczna

        • Program Erasmus+. Koronacja Cesarza
          • Program Erasmus+. Koronacja Cesarza

            24.01.2022

             

            W dniach 18 - 21 stycznia 2022 r. odbyła się w Szkole Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Witkowicach ostatnia już mobilność wirtualna projektu "W Sercu Króla". Tym razem udaliśmy się do szkoły San Giovani Bosco w Foggi. Mobilność ta, była ostatnią wizytą, podsumowującą wszystkie działania projektowe.  W pierwszym dniu spotkania, uczniowie  ze szkoły San Giovani Bosco zaprezentowali paradę historyczna oraz odczytali edykt z czasów cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. W następnym dniu, kolejna zaprzyjaźniona szkoła - Institutio Aldo Moro z miejscowości Stornarella - Ordona zaprezentowała przedstawienie teatralne - scenkę z życia cesarza: "Narodziny  Fryderyka". W kolejnym dniu, po przywitaniu wszystkich uczestników przez panią Dyrektor Dorotę Kowalik, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali pantomimę "Koronacja Cesarza". Uczniowie pod kierunkiem pani Katarzyny Jastrzębskiej,  w przepięknym strojach i w średniowiecznej scenerii, przedstawili ważny moment w dziejach historii cesarza Fryderyka. Uczniowie wcielili się w postaci historyczne a wzniosły nastrój wydarzenia podkreśliła przepiękna muzyka - "Hymn koronacyjny" Haendela. Przedstawienie upiększyły tańce średniowieczne wykonane przez uczennice klasy trzeciej i siódmej naszej szkoły, przygotowane pod kierunkiem pani Doroty Grzesik i Aleksandry Niesmacznej. W ostatnim dniu wizyty, uczniowie szkoły San Giovani Bosco zaprosili wszystkich na średniowieczny bankiet na dworze cesarza, któremu towarzyszyły średniowieczne tańce i muzyka. Nad całością przebiegu mobilności czuwała koordynator projektu w naszej szkole - pani Aleksandra Niesmaczna. W taki oto sposób, nasza dwu  i pół-letnia podróż z włoskimi przyjaciółmi do epoki średniowiecza dobiegła końca. Projekt pozwolił nam poszerzyć wiedzę, poznać tradycję, kulturę i historię innych krajów,  rozwinął nasze kompetencje językowe i informatyczne. Technologia była jedynym, możliwym  narzędziem komunikacji w trudnej na całym świecie sytuacji. Pomimo dzielącej nas odległości, nawiązaliśmy przyjaźnie i relacje, które pozostaną na długo w naszej pamięci.  Nasze działania zostały utrwalone w fotografii i filmach prezentowanych na stronach internetowych: platformie eTwinning, platformie Edmondo, włoskiej stronie internetowej projektu "Nel Cuore del Sovrano", na stronie internetowej naszej szkoły, w lokalnej prasie, na wystawkach szkolnych.  Niebawem, efekty naszych działań  zostaną zapisane na łamach tworzonego ebooka.

            p. Aleksandra Niesmaczna

        • Laurka dla bohatera stanu wojennego
          • Laurka dla bohatera stanu wojennego

            23.01.2022

            W odpowiedzi na zaproszenie p. Alicji Janowskiej, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, nasi uczniowie zrealizowali  dodatkowe zadanie projektowe – przygotowali Laurki dla bohatera stanu wojennego. Dzieła te zostaną wręczone podczas podsumowania projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej  mówią kamienie” tym, którzy  swoją postawą i działaniem w latach 1981-83 dali młodemu pokoleniu przykład bezkompromisowej walki w obronie wolności i wiary.

        • Wizyta nauczycieli w Tomelloso w Hiszpanii
          • Wizyta nauczycieli w Tomelloso w Hiszpanii

            10.02.2022

            W  październiku 2021r. w  ramach realizacji projektu Erasmus+  "A small choir for a great continent" – "Mały chór na wielki kontynent" odbyła się pierwsza wizyta szkoleniowa. Nauczyciele naszej szkoły: p. Renata Chrostowska, p. Karolina Stanisz, udali się do szkoły „Ceip José María del Moral” znajdującej się w Tomelloso w regionie Castilla La Mancha w Hiszpanii. W pierwszym dniu pobytu zostali serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli  i uczniów szkoły hiszpańskiej. Zostali oprowadzeni po szkole i obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów i otrzymali drobne upominki. W trakcie pobytu w Hiszpanii poznali nauczycieli z pozostałych szkół biorących udział w projekcie.  Uczestniczyli w oficjalnym spotkaniu w ratuszu się z panią burmistrz miasta Tomelloso. W trakcie  wizyty nauczyciele  zwiedzali okoliczne zabytki, muzea i galerie regionu Castilla La Mancha. Poznali tradycje, zwyczaje, kulturę, kuchnię, tańce i muzykę tego regionu. Uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach i w warsztatach muzycznych organizowanych w szkole.Szczególne wrażenie wywarła na nich wycieczka do dawnej stolicy Hiszpanii – Toledo. To historyczne miasto urzekło ich swoimi zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. W ostatnim dniu pobytu podziwiali  stolicę Hiszpanii - Madryt.Na zakończenie naszej wizyty otrzymali certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus+. Październikowy wyjazd stał się  doskonałą okazją do zaznajomienia się z systemem szkolnictwa, poznania specyfiki pracy hiszpańskich nauczycieli oraz do zwiedzenia niezwykłych zabytków tego kraju. Wizyta była okazją do rozmów, nawiązywania relacji, poznania zwyczajów i codziennego życia w Hiszpanii. Była to  wspaniała szansa na doskonalenie umiejętności językowych, muzycznych, informatycznych i wymianę doświadczeń. 

        • Mobilność wirtualna Erasmus Plus "W sercu Króla"
          • Mobilność wirtualna Erasmus Plus "W sercu Króla"

            23.12.2021

            W dniach 13-16 grudnia 2021r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach odbyła się kolejna mobilność wirtualna związana z realizacją projektu ‘In the King’s Heart’ – „W Sercu Króla”. Tym razem, to nasza szkoła miała przyjemność być gospodarzem spotkania. W wizycie uczestniczyły : szkoła  San Giovani Bosco w Foggi, we Włoszech, oraz Institutio Comprensivo  Aldo Moro w miejscowości Stornarella – Ordona we Włoszech. Z naszej szkoły w wizycie uczestniczyło 20 uczniów z klas trzeciej i czwartej  oraz  2 nauczycieli. Temat  wizyty brzmiał: „Following Frederick II- śladami Fryderyka II Hohenstaufa” . W trakcie czterodniowego spotkania  nasi uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali szkołę w Witkowicach wyświetlając prezentację w programie Powerpoint . W drugiej części spotkania uczniowie zaangażowaniu w działania projektowe mieli możliwość przedstawienia  się i zaprosili gości na wirtualna podróż po naszej szkole. Wspólnie z naszymi włoskimi partnerami udaliśmy się też w wirtualną podróż po Jasnej Górze. Uczniowie komunikowali się w języku angielskim. W kolejnym dniu uczniowie klasy czwartej za pomocą prezentacji Powerpoint przedstawili rezultaty badań historycznych na temat epoki średniowiecza i postaci cesarza Fryderyka II Hohenstaufa. Uczniowie zaprezentowali również film przedstawiający fakty z życia Fryderyka. Film ten został nakręcony przez uczniów. W kolejnej części spotkania uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych wykonując insygnia władzy królewskiej. W następnym dniu odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonali modele zamków średniowiecznych, a w kolejnych warsztatach przygotowali pokaz średniowiecznego tańca dworskiego. Uczniowie klasy trzeciej pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Grzesik przygotowali układ taneczny i zachwycili wszystkich pięknymi, średniowiecznymi strojami.  W ostatnim dniu wizyty, uczniowie wszystkich szkół zaprezentowali rezultaty swoich działań.  W wizycie wzięło udział 60 uczniów z wszystkich krajów współpracujących w realizacji projektu. Działania uczniów w naszej szkole nadzorowała pani Sylwia Hadaś i koordynator projektu Aleksandra Niesmaczna.

            Aleksandra Niesmaczna

        • Rocznica Stanu Wojennego
          • Rocznica Stanu Wojennego

            23.12.2021

            "W poniedziałek 13 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Był to jeden z elementów udziału w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - pamiętamy! 
            Nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w kameralnym gronie wokół kącika historyczno - patriotycznego, by przy zapalonych świecach porozmawiać o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat.
            Prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom najważniejsze fakty historyczne a poruszająca recytacja poezji pomogła lepiej zrozumieć atmosferę tamtych dni. Na koniec uczniowie wysłuchali piosenki "Mury" Jacka Kaczmarskiego i obejrzeli archiwalne zdjęcia. Pełna powagi postawa uczniów świadczyła o tym, że spotkanie było interesujące, ważne i potrzebne."

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach
      • 34 3289201
      • Witkowice, ul. Częstochowska 22, 42-270 Kłomnice 42-270 Kłomnice Witkowice Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych